Yunanistan Doğu Akdeniz’e taşındı: Atina yakında İtalya ile uzlaştı

Yunanistan Doğu Akdeniz'e taşındı: Atina yakında İtalya ile uzlaştı

Yunanistan’ın karşılıklı anlaşmanın olduğu ülkelerle ilk anlaşması dün Yunanistan Dışişleri Bakanı Nicos Dandias ve İtalyan mevkidaşı Luigi Di Mio tarafından Atina’da imzalandı. Dendias, anlaşma için “adaların deniz bölgelerinde haklarının olduğu doğrulandı” dedi.

Hürriyat’tan Yorgo Kirbaki’ye yapılan habere göre Dandias, “Anlaşma uluslararası hukuka dayanıyor. Serakar (Libya Başbakanı el-Serraq Fayiz) Türkiye ile anlaşma imzalamaktan hoşlanmıyor… ”dedi. İtalya ile Yunanistan arasındaki anlaşmayı imzalamak, Türkiye ile Libya arasında imzalanan bir anlaşma gibi görünüyor .

1977’de Atina ve Roma arasında Kıta Sahanlığı Anlaşması imzalandı. Dün yapılan anlaşma ile Ekonomik Münhasır Bölge (MEB) sınırları da belirlendi. Anlaşma Ege Denizi’ni kapsamıyor, Türkiye’yi coğrafi olarak rahatsız etmiyor. Ege kıta sahanlığındaki Türkiye, Yunan Adaları’na hibe kabul etmiyor.

İtalya için Karides Sosis

İtalya ile yapılan anlaşma Yunanistan’ın “Kırmızı Karides İmtiyazı” ile sağlandı. İtalyan balıkçılar, İtalya’nın 6 mil bölgesinde kilogram başına 40 avroya varan İtalyan Denizinde “kırmızı karides” avlıyorlar. İtalya, Atina’nın İyonya Denizi’ndeki karasularını 6’dan 12 mil’e çıkarması durumunda avlanmanın Yunanistan ile anlaşmasını imzalaması gerektiğine karar verdi. Yunanistan yıllarca protesto etmesine rağmen, bölgede avlanacak İtalyan balıkçı teknelerinin sayısında bir sınır olduğu göz önüne alındığında, “kırmızı karides” için tavizler sağladı.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir