Yunanistan Başbakanı: Her denizin yargı yetkisini sınırlamak için Yunanistan ve Türkiye ile müzakereler

Yunanistan Başbakanı: Her denizin yargı yetkisini sınırlamak için Yunanistan ve Türkiye ile müzakereler

Atina “Delphoi 20 Ekonomik Forumu” nda yaptığı konuşmada Mikotakis, Türkiye ile Türk-Yunan ilişkileri arasındaki ilişkiyi “zor” olarak nitelendirdi, ancak iki ülkenin farklılıklarını çözmek için konuşabileceğini söyledi. Miçotakis, farkın müzakere yoluyla bulunamaması durumunda iki ülkenin hemfikir olabileceğini ve Uluslararası Adalet Divanı’na gidebileceğini söyledi.

Diyerek şöyle devam etti: “Yunanistan, deniz müzakere yargı yetkileri kararlılıkla ilgili Türkiye ile her zaman açık. Sonuçta dürüstçe konuşabilirim, eğer kabul edersek, bu konuda hemfikir olmadığımız ve bu konuda karşılıklı anlaşma ile Uluslararası Adalet Divanı da Sorunu çözen, ancak uluslararası hukuka tamamen saygı duyan Lahey’e götürmenin her zaman yolu vardır. “Gambot diplomasi için bir zaman değil, bu tür içgörüler diğer yüzyıllardır.”

Türkiye’nin deniz yetki alanları, Libya ile Miçotakis’i sınırlama konulu anlaşmanın geçersiz olduğunu, Yunanistan’ın bir önceki günün İtalya ile varılan anlaşmaya uygulandığını ileri sürdüğünü söyledi. Miçotakis şunları kaydetti:

“Türkiye haklarımızı ihlal ederse, çaba sadece Avrupa’dan Yunanistan’dan gelmediğinden emin olduğum bir yanıt görecektir. Bizi bu yolda istemediğim gibi değil, ama herkesin bunu bilmesini istiyorum Bu olursa, ciddi sonuçları olacaktır. “

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir