Yunan basını Ayasofya hakkında endişeli

Yunan basını Ayasofya hakkında endişeli

Kathimerini, Amerikalı yetkililerin Ayasofya hakkındaki kaygılarını Türk makamlarına ilettiğini yazdı.

Son zamanlarda Ayasofya’nın ibadete açılması tartışılıyor.

Müzakereler, İstanbul’un fethinin 567. yıldönümünde Ayasofya’daki El-Fetih Suresi’nin okunması ve Yunanistan’ın tepkisiyle başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ayasofya, Sultanheim’da olduğu gibi turistler tarafından cami olarak ziyaret edilebilir. Ayasofya’da namaz da yapılır, Zafer Suresi de okunur. Aziz milletimiz buna karar verir. “ dedim.

Cevaba yaklaşın: “Türk yönetiminiz var mı?”

Erdoğan TRT’nin ortak yayınında Atina’nın tutumuna tepki gösterdi, “Şimdi yeni bir şey başladı. ‘Ayasofya’yı camiye dönüştürmeyin.” Hayır, iyi misin türkiye? ” Kullanılan ifadeler. Erdoğan ayrıca Danıştay’ın Ayasofya ile ilgili kararını beklediklerini söyledi.

ABD’den Mesaj: Bir Müze Olarak Çıkıntı Sophia

Kathimerini gazetesi, “ABD Türkiye’yi Ayasofya’yı onurlandırmaya çağırıyor” Makalesinde Amerikan yetkililerinin bu konuda Türk makamlarına görüş bildirdiklerini yazdı.

Yetkili, Ayasofya’nın Beyaz Saray personelinin Türk parmağında Yunan basını salladığını söyledi “Dini tarih onurlandıran bir şekilde korunmalıdır” Türk meslektaşlarına gönderdikleri söyleniyordu.

“ERDOLAN devletin dil değişikliğini anlatıyor”

Haberlerde bile, “Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer üst düzey Türk yetkililer, günümüzde defalarca görüş bildiren 6. yüzyıl anıt müzesi, camiye dönüştürülmeli.” Açıklama söyledi.

1934 kararında araştırma

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, personeline Ayasofya’yı müzeye dönüştüren 1934 Bakanlar Kurulu kararının silinmesini araştırma talimatı verdi.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir