Yiyeceklerde ve yetişkinlikte taklit

Yiyeceklerde ve yetişkinlikte taklit

Tarım ve Orman Bakanlığı, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağlar, bal, takviye edilecek gıdalar ve baharatlar gibi 69 şirkete ait 136 parti ürününü açıkladı.

Denetim sonucunda, kopyalanıp çıkartıldığı belirlenen işletme ve ürünlerinin seri numarası bakanlığın web sitesinde açıklandı.

Duyuruda, Bakanlık tarafından yapılan denetimlere ek olarak, bildirimler, şikayetler, CIMER ve tüketiciler tarafından yapılan 174 gıda hattı başvurusunun bildirimleri sonucunda aşağıdaki bilgiler verilmiştir:

“Bu bağlamda, tüketicilerimizin uygulamalarına devam etmesi, halkımızın sağlığını koruması çok önemlidir. Kamuya sahte, katkılı veya uyuşturucu katkı maddesi olarak pazarlanan toplam 69 şirkete ait 136 parti ürünü Sektöre tanıtıldı, bu nedenle 2012’de ilk kamuoyu duyurusu yapıldı. 1999’dan bu yana 1551 şirketten 3.492 lot ürün tüketiciye sunuldu. “

Deklarasyonda alkol ve alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharatlar, otlar, çay ve kahve ürünleri, bitkisel yağlar, çikolata ve kakao ürünleri, et ve et ürünleri, beslenme gıdaları ve süt ve süt ürünleri taklit edilir veya karıştırılır veya farmasötik olarak kullanılır. Aktif bileşen eklenmiştir. Ortaya çıkan ürünlerin listesi dahil edildi. Listede şirket adı, markası, ürün adı, uygunsuzluk nedeni ve lot numaraları listelenir.

Buna göre 1 lot arıcılık ürünü, 4 lot alkolsüz içecek, bol alkollü içecek, 4 lot baharat, çok sayıda çay ürünü açıklandı. Listede 34 lot bitkisel yağ, 5 lot çikolata, 18 et ve et ürünleri, 33 lot süt ve süt ürünleri ve 7 lot takviye vardı.

IMITATION ve EMBROIDERY ürünleri için tıklayınız.

Şikayeti yanıtla

Halkla paylaşılan alkollü içeceklerde üçüncül butil alkol bulunurken, bazı ürünlerin dış alkol içerdiği belirlenmiştir. Alkolsüz içeceklerde, ilaç aktif maddesi reçete edildi. Balda fruktoz ve glikoz bulundu.

Kırmızı toz ve acı biber ve siyah çayın listede bir gıda boyası olduğu anlaşılmakla birlikte, çikolata, enerji içecekleri, tamamlayıcı gıdalar ve kahvede de farmasötik bir aktif madde olduğu bulunmuştur.

İnceleme sonucunda bitkisel yağların tohum yağlarına eklendiği anlaşılırken kırmızı et ve et ürünlerinde sakatat (baş et, taş), kanatlı eti ve eşek eti tespit edilmiştir.

Süt ve süt ürünlerinin bitkisel yağ, jelatin, nişasta ve dış yağ içerdiği belirlenmiştir.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir