Yılda 1 milyar dolarlık ithalatı önlemek için TES

Yılda 1 milyar dolarlık ithalatı önlemek için TES

GENSED Başkanı Hal Demirda, Mini YEKA müzayedesi ile kurulacak tesislerin güneş enerjisi endüstrisini canlandıracağını söyledi.

Bu yılın ilk çeyreğinde planlanan müzayedelerin önemine dikkat çeken ancak yeni koronavirüs tipinin patlak vermesi nedeniyle ertelenen Demirdağ (Kovid-19):

“Türkiye, güneş enerjisine yaptığı yatırımlarla Güneş’ten artan enerji üretimi sağlayacak. Son derece önemli bir enerji türü olarak sürekli güneş enerjisi sağlamak. Ekim ayında Türkiye gibi ulusal ve yenilenebilir enerji ülkeleri Payı% 10’dan% 50’ye çıkarmak istiyorum.Teknik 1000 MW’a sahip YEKA mini-MW enerji santralleri inşa edilerek, Türkiye’nin enerji ithalatı açık artırmadan sonra yılda yaklaşık 1 milyar lira azaltılacak. Türkiye’nin 30 yılda 30 milyar lira cebi olacak. “

‘Önce bunu bilmek istiyoruz’

Demirdağ, Asya ülkelerinde, özellikle temiz enerji sektöründe, Kovid-19’un patlak vermesi nedeniyle faaliyetlerin bir süredir durdurulduğunu, ancak fabrikaların son zamanlarda önlemleri gevşeterek yüzde 100 kapasiteye ulaştığını söyledi. dır-dir.

Türkiye’deki birkaç sendikanın (I YEKDE) gücü ile yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik etme mekanizmasının Demirada’yı kapsaması için vurgulanması gerektiğini söyledi:

“YEKDE mekanizmasının genişlemesi bu yılın Aralık ayında sona ererse, Türkiye’de yaklaşık 700 milyon dolarlık enerji santrali yatırımı riske atılacak. Bu yatırımların genel özellikleri finanse edilecek. Buna ek olarak yaklaşık 300 MW Lisanslı, 400 MW seviyesinde lisanssız güneş enerjisi kapasitesi söz konusu olup, YEKDEM’den güneş enerjisi yatırımlarını riske atmamak için ek süre talep ediyoruz, bu bağlamda ilgili kamu kurumlarına başvurduk. “

Demirdağ, iptal edilen projelerin güneş enerjisi sektörünün geri kazanımı için yeniden planlanmasının önemli olduğunu ve planlanan YEKA-2’yi, ancak 500 MW’lık lanerıurfa-Viranşehir’de 300, Hatia-Bor’da ihale etmek istediklerini söyledi. Hatay-Erzat’ta 200 MW’ta yapılacak. Ayrıca sözlerine ekledi.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir