Yeni ekonomik tahminler daha kötü

Yeni ekonomik tahminler daha kötü

Uluslararası Para Fonu başkanı Kristalina Georgieva, bu ay ülke ekonomileri için öngörülerinin bir öncekinden daha kötü olduğunu söyledi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva tarafından organize edilen Bratislava merkezli bir düşünce kuruluşu olan GLOBSEC “IMF’nin yeni koronavirüs tipinden sonra finansal istikrar ve iyileşmedeki rolü (Kovid-19)” Telekonferans etkinliğine katıldı.

“170 EKONOMİ Ulusal Programı”

II. Dünya Savaşı’ndan bu yana koronovirüs kadar küresel bir kriz olmadı diyen Georgiev, Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere 170 ekonominin bu yıl kişi başına düşen milli gelirle tamamlanacağını da sözlerine ekledi.

Finansal önlemler 10 trilyon dolar

Georgiwa, ekonomi aniden durduğunda, hükümetlerin merkez bankalarının hızlı önlemler aldıklarını hatırlatarak, likiditede büyük bir artış olduğunu ve finansal önlemlerin miktarının 10 trilyon dolar olduğunu söyledi.

Dünya ekonomisi yüzde 3 azaltılacak

Nisan ayında yayınlanan bir Dünya Ekonomik Görünümü raporunda ülke ekonomileri için beklentilerini açıkladığını söyleyen Georgiwa, dünya ekonomisinin yüzde 3 oranında daralacağını tahmin ettiğini hatırlattı.

Ülke genelinde çok az şey olacak

Georgieva Diyerek şöyle devam etti: “Bir sonraki tahminimizi Haziran ayında yapacağız ve maalesef daha kötü olacak. Tahminlerimizi birçok ülke için aşağı doğru gözden geçirirken az sayıda ülke için yukarı doğru revizyon yapacağız.” İfadeyi kullandı.

IMR’nin NİSAN Raporu

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Nisan 2020 sayısını “Büyük Yalıtım” başlıklı yayınladıktan sonra, bu yılki küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 3,3’ten yüzde 3’e ve gelecek yıl düşürdü Küresel ekonomik büyüme için tahmin 3.4 idi. ‘5.8’den.

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’ndaki güncellemesini 24 Haziran’da açıklaması bekleniyor.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir