Yapay zeka araştırmacı gazeteciliği etkilemez

Yapay zeka araştırmacı gazeteciliği etkilemez

Doç. Berin’i saklayın; Gazetecilikte yapay zekanın kullanımı ile ilgili haberlerle ilgili olarak, haberlerin her zaman insani bir dokunuşa ihtiyacı olduğuna inanıyor.

Son zamanlarda, birçok şirket yapay zeka teknolojileri üzerinde çalışıyor. Ancak bu, birçok çalışanın gelecekte işini kaybetmesine neden olmaktadır.

Yakın zamanda açıklanan bunun yakın tarihli bir örneği dev teknoloji şirketi Microsoft olacaktır.

Microsoft bugün, yapay zeka programlarında gazeteciler tarafından yönetilen çeşitli medya kuruluşlarından haberleri, başlıkları ve fotoğrafları seçmeyi planlıyor.

Şirket, gazeteciler yerine kendi haber sitesi MSN için yapay zeka programlarını tercih edecekti.

Microsoft kararıyla, 50 sözleşmeli haber üreticisinin Haziran sonunda işlerini kaybettiği, tam zamanlı ekibin de çalışmaya devam edeceği söyleniyor.

Microsoft

“Daima insana ihtiyacım var”

İstanbul Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi, Doç. Gazetecilikte yapay zekanın kullanımı için Dr. Berin Kalasin, Diyerek şöyle devam etti: “Bu konuyla ilgili en tartışmalı nokta gazetecilerin işleriyle, yani istihdamıyla ilgili sorun yaşayacağıdır. Ancak algoritmalar temel gazetecilik uygulamalarına rağmen haberlerin her zaman insani bir dokunuş gerektirdiği bir gerçektir. “ Kullanılan ifadeler.

Yapay zeka teknolojisinin nasıl bir etkisi olabileceği konusunda uzun bir tartışma oldu, “Bazıları ‘bu teknolojiler insanların yaşam tarzlarını kolaylaştıracak’ derken, bir başka bölüm ‘insanlığın bu gelişmelerle çok fazla olumsuzluk yaşayacağına inanıyor.” dedim.

Gazetecilik söz konusu olduğunda, bu teknoloji için işsizlik tehdidi tartışmasının odaklandığını söyledi:

“Aslında, birçok gazeteci AI’nın işe ne tür bir uygunluk getireceğinin farkında değil. Yapay zeka temel problem çözme ve dil anlama gibi çalışıyor.

Bu noktada, haber yapımında monotonluktan kurtulmak ve temel bilgileri anlatmak gibi özelliklere sahiptir. Bu nedenle, algoritma bir anlamda gazetecilerin orijinal çalışmalarını yaparak belirli haberlere daha fazla zaman harcamasını sağlar.

Örneğin, sesten metne araçlar saatlerce şifre çözme girişimlerini ortadan kaldırır. Ayrıca, bir uyarı sistemi ile haberlerde yanlış giden şeyler kolayca yakalanabilir veya daha önce bildirilmemiş konular bu teknik sayesinde keşfedilebilir. Ancak, çok konuşuyoruz, bu gün dezenfeksiyon veya sahte haberler tespit edilebilir. “

Yapay zeka

“Yemeyen Özellikler”

canlı; Özellikle araştırmacı gazetecilikte analiz, değerlendirme veya yorum gibi olanaklara her zaman ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Instagram: @eshteknoloj

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir