WPS bağlantısı nedir

WPS bağlantısı nedir

“Wi-Fi Korumalı Kurulum” anlamına gelen WPS, kablosuz ev ağları oluşturmak için bir ağ güvenlik standardıdır.

Kablosuz ağların çoğalmasıyla İnternet günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Ancak, kablosuz ağ bağlantı kolaylığı sağlasa da, bazı güvenlik kaygılarına yol açar.

Yardımcı bir modeminiz varsa, modemde WPS düğmesinin ne olduğunu kesinlikle merak ettiniz. Bu malzemede WPS nedir ve nasıl kullanılır? Bu tür soruların cevaplarını sizinle paylaşacağız.

WPS nedir?

“Wi-Fi Korumalı Kurulum” Kelime kısaltması WPSKorumalı kablosuz kurulumu anlamına gelir. İlk olarak 2006 yılında geliştirilen tesis daha deneyimsiz. Bu, İnternet kullanıcılarının İnternet’e kablosuz bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde erişmelerini sağlar.

WPS ile daha güvenli bir ağ bağlantısı için Karmaşık güvenlik önlemleri Uygulamanıza gerek kalmadan ağ güvenliğini kolayca yükseltebilirsiniz.

Arabirim anahtarı olmadan da WPS anahtarı kullanma Yönlendiriciler ve yazıcılar gibi kablosuz cihazlar Yerel ağa katılabilirsiniz.

Wps

WPS bağlantısı ve WPS tuşu ne işe yarar

Kablosuz modeminizi kurarken, kendiniz için bir güvenlik parolası ayarlamanız gerekir. Yönlendiriciler, erişim noktaları veya aralık genişleticiler veya kablosuz yazıcılar gibi aygıtları parola korumalı ağlara bağlamak için, bu aygıtların arabirimlerini girmeli ve bir ağ parolası girerek bağlantı kurmalısınız.

fakat WPS Kolaylık, bu bağlantıyı basit bir şekilde sağlamak için çok kullanışlı bir yöntemdir.

Modeminizdeki WPS düğmesi sayesinde kablosuz cihazları modem şifresi gerektirmeden ağınıza bağlayabilirsiniz. WPS düğmesine bastığınızda, bu özellik etkinleştirilir ve bağlanmak istediğiniz cihazın şifresi olmadan modeme bağlanabilirsiniz.

Çok Yönlendirici, yazıcı veya tarayıcı gibi Kendi WPS anahtarına sahip bir cihazla Eğer bağlanıyorsanız Modemdeki WPS düğmesine ve cihazdaki WPS düğmesine basarak Doğrudan bağlanabilirsiniz.

Bazı modemler WPS bağlantısı için 8 basamaklı bir PIN kodu isteyebilir. Söz konusu pimi, modemin arkasına bakarak bulabilirsiniz.

Wps

WPS ile bağlantı güvenli

WPS, bir modeme kablosuz olarak bağlanmak için basit bir yol sunsa da, bazı zayıflıkları da olabilir. Örneğin, WPS düğmesine bastığınızda, dışarıdaki biri aynı anda modemlerini WPS üzerinden bağlayabilir.

Bu nedenle, WPS kullanmayı bitirdiğinizde, WPS tuşuna basarak özelliği kapatmanız gerekebilir.

Ayrıca, WPS etkin modeminizde herhangi bir güvenlik açığından kaçınmak için en son modem yazılımını indirin ve yükleyin.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir