Varlık fonu Türkiye ve Turkcell hissedarlarına yüzde 26,2 oranında gidiyor

Varlık fonu Türkiye ve Turkcell hissedarlarına yüzde 26,2 oranında gidiyor

Türkiye Varlıklar Fonu (TVF), Turkcell Iltissim Hizmaleri A yüzde 26,2 oranına kadar hissedarlara gidiyor.

TVF tarafından yapılan açıklamaya göre, TVF, Telia Şirketi, LetterOne, neukurova Holding, Ziraat Bankası ve ilgili taraflarla yapılan sözleşmelerle Turkcell’in en büyük ortağı olacak.

Hem özel sektörde faaliyet gösteren TVF fonu hem de bu satın alım borsada işlem gören bir şirkete yapılan ilk yabancı yatırım, Türkiye’nin rakip şirketleri destekleme stratejisinin bir parçası olarak kabul edilmektedir.

TVF, küresel dijital dönüşümde lider bir şirketin en büyük destekçisi olurken LetterOne, hisselerini neredeyse ikiye katlayarak Turkcell’in geleceğine güven duydu.

Turkcell’in ortakları ve yönetim kurulu yapısı, hissedarlar arasında uzun zamandır devam eden ve firmanın piyasa değerini ve performansını olumsuz etkileyen anlaşmazlıkların çözümlenmesini sağlayan devralım ile daha istikrarlı ve şeffaf hale gelecektir.

Açıklamada, satın alımdan sonraki yeni dönemde ortaklık yapısı hakkında aşağıdakiler kaydedilmiştir:

“TVF, yüzde 26,2 ile yüzde 15 imtiyazlı pay ile Turkcell Yönetim Kurulu’nun en büyük hissedarı ve Turkcell Yönetim Kurulu’nun en büyük hissedarı olacak. LaterOne en büyük azınlık hissedarı olacak ve şirketteki hissesini yüzde 24,8’e çıkaracak.

Turkcell Holding’in ortak girişimi sona erecek, Holdingukurova Holding dolaylı hisselerini satarak Turkcell’den ayrılacak. Yönetim kurulundaki 4 üye TVF imtiyazsız seçim yapabilecektir, böylece azınlık hissedarları daha fazla güç kazanacaktır. Turkcell’in mevcut temettü politikası sürdürülecek. Borsa, hem İstanbul hem de New York Borsasında işlem gören tek Türk şirketi olmaya devam edecek.

Turkcell Esas Sözleşmesi’nde yapılan değişiklikler Genel Kurul’da onaylandığı ve ilgili düzenleyici kurumlardan gerekli izin alındığı için sürecin 2020 yılında tamamlanması beklenmektedir.

“Birincil misyonumuz, Türkiye’de yatırım yapmak için güçlü bir şirket”

TVF genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi Zefer Sönmez, epidemiden sonraki dönemde artan bağlantı ve teknoloji talepleriyle yorumlarının daha da artması beklendiğini söyledi.

Türkiye’nin Sönmez TVF’inin ana işlevi, stratejik şirketlere yatırım yapmasının “Bu yatırımı en etkili şekilde sergilemek için Türkiye’nin lider dijital operatörü Turkcell’iz. Performans odaklı yapı ve kurumsal yeni bir çağda Turkcell: TVF olarak, kuralımızı daha güçlü hale getirmek için tüm desteğimizi vereceğiz. Ülkemizin geleceğinin hayırlı ve hayırlı olmasını diliyorum. “Değerlendirme bulundu.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir