Üretim için kullanılabilecek 2 milyon hektar

Üretim için kullanılabilecek 2 milyon hektar

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemarlı, “Dijital Tarım Piyasası (D) TAP) sayesinde üreticilerimize ürünlerini uygun fiyata satmalarını, kazançlarını ve tüketicilerimizi daha uygun fiyatlarla satmalarını sağlıyoruz. Kaliteli ürünler satın almak. ” dedim.

Pakdimarli, Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürleri ile bakanlık toplantı salonundaki video konferans yöntemiyle DİTAP’a katıldı.

Yeni gıda koronavirüs (Kovid-19) sürecinde gıda güvenliği, arz, kayıp ve israf gibi konular daha da önem kazanarak Pakdemarli’nin depoların lisanslı depolarla dolu olması konusunda ısrar ettiğini belirtti.

Pakdimarly DATAP’ın, ülkenin tarım sektöründeki birçok sorun için ortak bir çözüm altyapısı oluşturacak tarihi reform projelerinden biri olduğunu belirten şöyle;

“D” TAP, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te 21. yüzyıl dijital dünyasında yapısal sorunları çözecek ve rekabet gücünü artıracaktır. Bu doğrultuda, tarım sektörümüzdeki üreticileri, sendikaları, sanayicileri, bankaları ve diğer tüm paydaşları DAPTAP platformunda çevrimiçi buluşturuyoruz. “Bir pazarlama fırsatı ve büyük bir sinerji yaratıyoruz.”

“Gelişme formülü çiftçimizdir”

DAPTAP ile üretken organizasyonlarını güçlendirmeye ve pazarlama kapasitelerini artırmaya çalıştıklarını belirten Pakdemirli şunları kullandı:

“D sellTAP sayesinde üreticilerimize ürünlerini uygun fiyata satmalarını ve karlarını artırmalarını ve tüketicilerimizin kaliteli ürünleri daha uygun fiyatlarla satın almalarını sağlıyoruz. Sanayicilere Ayrıca hammaddelerin uygun fiyatlarda teslim edilmesine izin verin Kuşkusuz, çiftçilerimiz ve üreticilerimiz bu projenin merkezinde olduğu kadar tüm çalışmalarımızı da yapıyorlar.İyileştirme konusu çiftçimiz, çiftçimize söylememiz gerekiyor Bu sistemde hiçbir bitin olmaması çok iyi, ama geri dönüşümüz yok. “

Bakan Pakdimarly, DAPTAP’ın ülkenin her köşesinde yaygın olarak kullanılmasının sistemin etkinliği için büyük önem taşıdığının altını çizdi ve il ve ilçedeki üreticilerin ve sanayicilerin sisteme giderek daha fazla tescil edilmesini bekliyor. Pakmirali, Meteoroloji Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanan “Tarımsal Hava Tahmini” uygulamasının da DİTAP sistemine uyarlandığını söyledi.

“Üretim için 2 lakh kullanılabilir”

Uyuyan hazine arazileri için önemli bir görev üstlendiğini belirten Pakdemarli, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli olarak çalışarak, ekilmemiş hazine arazilerinin 14’ünü tarımsal üretim için pilot uygulama olarak kullanacağız. Karara binlerce kişi katkıda bulunuyor. 3 milyon hektar atıl tarım arazisi olmakla birlikte, 2 milyon hektar üretim için kullanılabilir. “Dedi.

Bakan Pakdemarli şunları söyledi:

“Ne yazık ki, ne yazık ki, arazinin küçük, parçalanmış olması nedeniyle, mülkiyet sorunları, göç, yaşlı nüfus, sınır anlaşmazlıkları, kan çatışmaları ve terörizm var, maalesef yıllık yaklaşık 14 milyar lira kayıp veriyor. Hepimiz el ele gitmeli ve bu zararı durdurmalıyız, ayrıca bu çalışmayı yaparken daha önce bölgemiz açısından İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzle işbirliği yapmanızı beklediğimi belirtmiştim. Ve tarımsal üretime uygun atıl hazine arazisini belirlemek ve onu üretime getirmek için bölgedeki ilçeleri tarayın. Umarım geri kalan parçaları en kısa sürede tamamlayacaksınız. “

Yetkisiz hobilerin bahçecilik üretimini olumsuz etkilediğini vurgulayan Pakdemarli, “Bu konudaki mevzuatımızın önerisi artık Parlamento’da.” Dedi. dedim.

“Bilmek için geldik ve hikayesi”

Bakan Pakdemarlı, İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından alınacak tedbirlerden de bahsetti ve şunları söyledi:

“Tohumların doğru seçimi, uygun gübreleme ve püskürtme ve uygun üretim gereklidir ve görevimiz sadece yetiştirme aşamasıyla değil, çiftçimizin hangi ürünü ile sınırlı olduğu için her zaman bu aşamada çiftçilerimizle birlikte olmalısınız. Bu parselde büyür ve bu ürün için en yüksek değerdir.Ürün pazara ulaşana kadar, tüketiciye güvenilir bir şekilde ulaşana kadar bir sorumluluğumuz olduğunu unutmayın.

Toprak ve su kaynaklarımızı, özellikle iklim ve topoğrafya göz önüne alındığında, en uygun ürünlere tahsis ederek verimi optimize etmeyi ve verimi artırmayı planlamalısınız. Hayvancılık için büyük önem taşıyan tüm illerde hayvancılığımızın tanımlanması, kısıtlanması ve tahsisini tamamlayarak ıslah projeleri gerçekleştirmeliyiz. Hiçbir il ve ilçemizde mera bulunamadı. “

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir