Uluslararası Göç Film Festivali’nde şanlı final

Uluslararası Göç Film Festivali'nde şanlı final

Çoğu kadın ve çocuk olan 25 bin kişinin Akdeniz’in sularında boğulmaktan dolayı son 8 yılda öldüğünü söyleyen Avrupa’ya sığınmak isteyen 10.000 mülteci çocuğun kaderi bilinmiyor. Onların topluluklara katkılarını görmemiz gerektiğine inanıyorum. ”

Festivalin mimarı Süleyman Soylu, içişleri bakanı şöyle dedi: “2011’den beri açıklayamadığımız birçok duyguyu ifade edebildik ve hissedebildik. Kalplere girmek istedik ve bence başarılı olduk, “Dedi Utsav.

26 bin euroluk ödül, Suriye Vadisi Ka Ka ve İngiliz Edward Watts’ın yönettiği Oscar adaylığı için “Saima / Sama” belgeselinin seçildiği gece dağıtıldı.

Dünyanın en büyük katılımı ve kapsamlı tematik film festivali, bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Göç Film Festivali, yeni nesil final ve ödül töreni ile gerçek zamanlı bir 3D sanal stüdyoda artırılmış gerçeklikle sona erdi .

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdo stage İngiltere’de 4.000 yıllık Stonehenge anıtı ve 12.000 yıllık Göbeklep video konferansıyla dijital olarak yaratılan sanal bir sahnede düzenlenen kapanış törenine katıldı. Kaybeden Erdoğan, Avrupa’ya sığınmak isteyen 10.000 mülteci çocuğun kaderinin bilinmediğini söyledi.

Erdoğan, “Kültürel bağlanabilirliğin en önemli yolu göç ve yeni bir toplantı. Bu süreçte olan, dilimizde yeni kelimeler, ağızlarımızda yeni tatlar ve anılarımıza yeni eklemeler. Sinema, göç hikayelerini hüzün ve sevinçle etkili bir şekilde anlatmak için güçlü bir araçtır. Göç hakkındaki önyargılarımızın yanı sıra göçmenlerin ziyaret ettikleri ülkelere ve ziyaret ettikleri topluluklara katkısının görülmesi gerektiğine inanıyorum. “

Süleyman Soylu: Festivalin mesajı; Göçten korkma

Örgütün mimarı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, festivalin amacına ulaştığını söyledi: “2011’den beri açıklayamadığımız ya da iletemediğimiz birçok duyguyu ifade edebiliyor ve hissedebiliyoruz, Zenginler Suriye’den geldiğinde. Göç, üstesinden gelemeyeceğimiz dramaturji ve trajedi içerir; Medeniyetimizin her noktasında göç göçü izleri var; Göçün Umut ve Umut ile başladığı yerden başladığını açıklamaya çalıştık.

Kalplere girmek istedik ve bence başarılı olduk. Bana sorarsanız, bu festivalin mesajı “Göçten korkmayın” olmalıdır. Göç, gereksiz önyargılar ve korkular nedeniyle bir sorun olarak algılanmaktadır. Bu filmler hepimizin göçmen olduğumuzu gösteriyor. Nuh’un gemisinin tüm yolcuları sayesinde, 21. yüzyılın en önemli sayısında sinemanın şefkat lehine sinirli gücüne müdahale eden herkes. “

En İyi Film: Sama / Sama için

Suriye Vadisi Al Katab ve İngiliz Edward Watts tarafından yönetilen, ama sama / sama için seçildi ve en iyi uzun metrajlı filmdi. Suriye’de iç savaşı genç bir annenin gözünden kurtarmak 2019 yılında Oscar adayı oldu. 7 ödüllü belgesel 15.000 euro ödül parası kazandı.

İtalyan Oğlu Costenza Quatriglio, senaryoyu Doriana Leonduff ile yazdı ve yönetti. İranlı yönetmen Arash T.’nin Oskar ve Lilli 1979 İran Devrimi sırasında ülkesini ailesiyle birlikte terk etmek ve Avusturya’da yaşamak zorunda kalan Riyahi, ‘Özel Jüri Ödülü’nün sahibi oldu.

Amelia Nanny tarafından yönetilen ve ‘Kıyı Çocukları’ tarafından yönetilen çocuklara ‘Unicef ​​En İyi Kısa Film Ödülü’ verildi ve Zanip Koprulu’nun yönettiği ‘Orada / Orada’, ‘Aynı Gemide Kısa Film’ ödülüne layık görüldü. . Jürinin dijital ortamda “en iyiyi” seçmeye başladığı yarışmada 26 bin euro ödül para dağıtıldı.

‘Göç Çığlığı’ dünyaca ünlü müzisyenlerden biri

Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin kapanış töreninde ‘Göç Çığlığı’ tekrar açılış olarak sahne aldı. Dijital olarak bir araya gelen dünyanın dört bir yanından sanatçılar Yemen Türküsü, Sarıinin ve Altın Hızma’nın şarkılarını seslendirdi.

Oylum Talu ve Reynmen gecenin ev sahibi oldular.

Festival yaklaşık 30 milyon izleyiciye ulaştı

Haftada 30 ülkeden 45 filmin sergilendiği festival; Usta dersleri, atölye çalışmaları, müzik ve yeni nesil sergileri ile dünya çapında yaklaşık 30 milyon izleyiciye ulaştı.

Ödül listesi

En İyi Film: Sama için / Sama için

Yönetmenler: Vad al-Katab, Edward Watts)

En İyi İlham Verici Senaryo: Like My Son / Justly My Son

Yönetmen: Costanza Quatriglio

Senaryo: Costanza Quatriglio, Dorianna Leondef

Jüri Özel Ödülü: Oscar ve Lily

Yönetmen: Arash T. Taviz

Oyuncular: Roszant, Leopoldpallua

UNICEF En İyi Kısa Film Ödülü: Sahil Çocukları / Dashor’un Çocukları

Yönetmen: Amelia Nanny

Aynı Gemi En İyi Kısa Film Ödülü: Orada / Orada

Yönetmen: Zeynep Köprülü

You might like

About the Author: Izer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir