“Türkiye’nin büyük bir maden grubu oluşturma çabalarıyla başladık”

"Türkiye'nin büyük bir maden grubu oluşturma çabalarıyla başladık"

TBMM Planlama ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Anonim Şirketi, 2018 Türkiye Varlık Fonları Yönetim Yılı’ndaki mali tablolar ile bir araya gelerek Başkanlık İzni’nin faaliyetleri hakkında ilgili denetim raporlarının sunulmasını görüştü.

Komisyon tarafından sunulan Genel Müdür Sönmez, dünyadaki varlık fonlarının değerinin yaklaşık 8 trilyon dolar olduğunu ve 2018 konsolide denetiminden dolayı TVF’nin toplam sermayesinin 33 milyar dolar olduğunu belirtti.

Tvf’n, Singapur’a daha çok dikkat çekti ve Malezya’daki modele benzer şekilde, “3 yıllık Türk Varlıklar Fonu ilk aşamasını, esasen gelişime doğru bir adım olan bir yazı tipini tamamladı Her kurumda doğumun acısı yavaş ve daha sağlam bir temelin ötesinde oturmaya çalışan bir yapıya sahiptir. ”Diye konuştu.

Denetim yapısı

Fonun üçlü bir denetim yapısına sahip olduğuna dikkat çeken Jeffers Sonmez, ilk önce bağımsız denetim şirketinin denetimi hazırladığını ve bir rapor hazırladığını bildirmiş, Devlet Denetim Departmanı raporu incelemiş ve incelemeyi süreç parlamento planlama ve bütçe komitesine sunmuştur. Tarafından tamamlanmıştır

Sönmez, fonun ekonomideki yapısal sorunlara çözüm getiren ve yatırım stratejileri oluşturmak için harekete geçen bir yapı olduğunu söyledi.

“Yıl sonunda ilişkili işlemleri yürütmek”

Tasarrufu güçlendirmek için finans sektörü mimarisi değiştirilmeli, Zepher Sönmez’in finans sektörünün bilançosunun% 95’inin bankalar içerdiğini söyledi.

Kriz sırasında bu durumu bir kaza otomobilinde hava yastıklarının olmamasıyla karşılaştıran Somnez, sözlerine şöyle devam etti:

Diyerek şöyle devam etti: “Türkiye’de çözüme kavuşturulabilmesi için ikisini güçlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunlardan biri mevcut finansal sektörü artıracak olan mevcut rekoru yükseltiyor, ancak bankacılık sektörü toplam payı yüzde 95’in çok altında Gelmesi gerekir. Büyük kılmak için bir sektör yapılmalıdır. ” Bankacılık, kredi temelli büyüyen bir bilançadır, sigorta küçük primlerin düştüğü bir çerçevedir ve başka bir yapı, şu anda uğraştığımız sermaye alanlarını, yani sermaye sağlayıcı sektörü, finansal kurumları arttırmaktır. yapısı.

Bu anlamda kamu sigorta şirketlerinin konsolidasyon projesine 2019’un sonlarında başladık. Satın alımları Nisan 2020’de tamamlandı. Kamu bankalarının sigorta şirketi şu anda 6 sahibi Türk Varlık Fonu’na sahiptir. Bu bankalarla uzun vadeli dağıtım anlaşmaları imzalanmıştır. 1 Eylül’de 3 adet primer sigorta ve 3 adet hayat sigortası şirketi kafa kafaya gidecek ve yıl sonunda faaliyete geçecek. ”

Türkiye’nin bölgesel fatihi Songem, liderlerin bir sigorta şirketine gitmek istediğini söyledi.

“Varlık Fonu Banka Değil”

Servet fonunun bir banka veya kredi olmadığını hatırlatan Somnz, “Bir hazine değil, bütçeyi finanse etmiyor. Merkez bankası değil, para politikasını belirlemiyor. Bu bir özelleştirme. Bu bir yönetim değil, portföyündeki şirketleri satmayı değil, değer yaratmayı amaçlıyor. ” Değerlendirme bulundu.

TV haritasında konuşan Vijay Sönmez, yol haritasındaki şirketlerin değerini artırmak, Türkiye’nin stratejik yatırımlarına sermaye sağlamak, şirketlere dış stratejiyi desteklemek için yatırım yapmak, finansal piyasaların tedavisini söyledi Ve yoğunlaşmayı teşvik etmek.

Finansmanın da sağlandığını belirten Sönmez, TVF’nin Adana Ceyhan bölgesinde 10 milyar dolarlık petrokimya yatırım projesi olduğunu belirtti.

Fizibilite çalışmalarının devam ettiğini belirten Zafar Sommez, yılda 18 milyar petrokimya ithalatının gerçekleştirildiğini ve durdurulması gerektiğini söyledi.

“Bu 3 yıllık yolculukta yaklaşan yatırımımız”

Sönmez, madencilik projeleri üstlendiğini ve 20 önemli değerli metali TVF altına yerleştirdiğini vurguladı.

Diyerek şöyle devam etti: “Türkiye’nin büyük maden işletmeleri yaratma çabalarıyla başladık.” Vijay, Türkiye’nin demir cevheri, altın, kömür, bakır, alüminyum, çinko gibi madenlerin en büyük ithalat olduğunu söyledi.

Cari açık için bir başka projenin yerli kömürden elektrik üretimi olduğuna dikkat çeken Sönmez, TVF’nin aslında Afcin-Elbistan Denizi segmentini büyük bir linyit yatağı ile aktifleştirmek için çalıştığını söyledi.

Zafer Sönmez’i hedefleyen Türkiye’nin cari işlemler açığı için bu üç konuya yapılan vurgu Türkiye’nin bu yatırımlara ihtiyacı olduğunu belirtti.

İSTANBUL Finans Merkezi Projesi

Sönmez, “Umarım 2022 yılının ikinci yarısında Atashehr bölgesindeki İstanbul Finans Merkezi’ni Cumhurbaşkanımızın katılımıyla etkinleştireceğiz.” Olarak konuştu

Milli Piyango, 5 milyar dolar daha teklif vererek, Sonmez’in yarattığı zaferin, Türkiye’nin “İpek Yolu” nu projenin ayrılmaz bir parçası olarak konumlandırmasını gerektirdiğini söyledi.

Kamu bankalarına sermaye desteği

Sönmez, salgın döneminde Zirat Bank, Hulkbank ve Waqifbank’ın, kamu bankalarının hızla açıldığı ve kredi musluklarını açtığı bir dönemde Zirat Bank’ın ana sermayesini artırmak için 7 milyar lira sermaye desteği sağladığını belirtti. .

Devlet bankalarının bilançolarının güçlendirilmesinin önemli olduğunu belirten Zafar Sommez, sermaye desteğinin Mayıs ayında da tamamlandığını söyledi.

“Net kâr 17.1 milyar LIRA”

TVF bilançosunun detaylarını veren Sönmez, “Toplam varlıklar 1,2 trilyon liredir. Özkaynaklar 207 milyar liredir. Bunun yüzde 14’ü azınlık payıdır. Toplam satışlar 139-140 milyar liredir. Net kar 17.1 milyar lirea. Söylendi.

Vijay Sönmez, “Türkiye, her gün bir adım ileriye ve uluslararası olarak finansal kurumlarla uzun vadeli ilişkiler kurarken, Varlık Fonu Yaratmak için uluslararası meslektaşlarıyla rekabet edecek. Bunun ötesinde temel hedefimiz Türkiye ekonomisindeki yapısalcılıktır.” Sorunları çözmek için yatırım stratejileri geliştirmek. ” Kullanılan ifadeler.

“Su çay yiyor”

Sunumundan sonra Somnez, komisyon üyelerinden birinin görevleri ve eleştirisiyle ilgili soruları yanıtladı.

Varlık Fonu’na dökülen suyun ilk önce çaylarını açıklayacağını vurgulayan Zafar Sommez, “Hedefimiz Varlık Fonu’nu bu ülkenin gurur duyacağı uluslararası bir kurum haline getirmektir.” Dedi. Olarak konuştu

Sonmez, “Finans merkezlerinde çalışan, iş yapan ve rekabetçi bir finans merkezi oluşturmak için kendisini finans merkezlerinden ayıran bir hikaye oluşturan ekipler oluşturmaya çalışıyoruz.” Dedi. Ödeme yapıldı

Vijay Sönmez, hatalar olabileceğini, ancak Türkiye bu çalışmanın amacının rekabetçi bir noktaya gelmek olduğunu söyledi.

Rusya’nın iki ülke ile yaptığı anlaşmalara yatırım yapan varlık fonları, Sonmez’in Türkiye’nin pozisyonunun yavaş ilerlediklerini söylediği dönemde yatırıma öncelik verme sürecini içerdiğini belirtiyor.

Sönmez, TVF Yönetim A.Ş. Genel Müdürü “Değerlendirme bulundu.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir