Türkiye’den gaz hacmi 6 milyar metreküp olacak

Türkiye'den gaz hacmi 6 milyar metreküp olacak

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) genel müdürü Saultuk Dujol, projedeki gaz gazı akışının “30 Haziran 2020’de ticari faaliyetlerimizin ikinci yılının tamamlanmasıyla toplam gazın kademeli olarak arttığını” söyledi. Azerbaycan’dan Türkiye’ye 6 milyar metreküp ulaştıkça. ”Dedi.

Türkiye doğal gazından TANAP, 12 Haziran 2018 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından açılışı yapılan Azerbaycan Şah Deniz-2 sahasından çıkarıldı. Projeden ticari gaz akışı 30 Haziran 2018’de başladı.

Projenin ikinci yılında AA muhabiri Dujol TANAP’ın sorularını yanıtlamanın Türkiye ve Azerbaycan’da enerji sektöründe devam eden işbirliğinin önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

TANAP’ın iki ülke arasındaki bir projenin ötesinde olduğunu belirten Düzyol, “TANAP, Avrupa Birliği bağlamında stratejik değeri ve küresel enerji jeopolitiği olan Güney Gaz Koridoru adı verilen yeni bir gaz değer zincirinde en önemli halka. Avrupa’nın en uzun ve en büyük çaplı doğal gaz boru hattı olan Türkiye’nin Doğu-Batı Enerji Koridoru TANAP, bu amaca ulaşmak için doğal gaz iletim altyapısının gerekli omurgasını oluşturmaktadır. K batıya yerleşmiş, ulusal yayın sisteminin kısıtlamalarına bakılmaksızın doğrudan merkezlerine gaz temini sağlama bağlamında da önemli. “

Türkiye’nin TANAP ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinde tedarikçiye bağlı tek bir devlet için, arz ve rota çeşitlendirmesi Düzyol’u oluşturmak için, şartlar şu şekilde devam etti:

“TANAP, gazın gazla rekabet gücünü sağlayarak bu ülkelerin güvenliğini artırmaya ve diğer tedarikçilere karşı satın alma güçlerini artırmaya katkıda bulunacaktır. TANAP sayesinde Azerbaycan, doğal gazını tarihte ilk kez doğrudan Avrupa’ya ihraç etmektedir. Ekonomik büyümesini ve Avrupa Birliği için ihracat geliri ihtiyacını artıran ve mevcut siyasi ve ekonomik ilişkilerini geliştirmek için yeni bir fırsat elde edecek olan TANAP, Azerbaycan gazının hacmiyle Türkiye En büyük ikinci gaz tedarikçisi ve Avrupa Birliği, Azerbaycan’ın uzun vadede Avrupa gaz piyasasında açılmasına izin verirken, aynı zamanda dönem içinde ihraç edilen doğal gaz talebinin güvenliğini de artıracaktır. TANAP’ın Azerbaycan için büyük stratejik önemi var. “

Gaz akışı aşama aşama arttı

30 Haziran 2018’de Türkiye’ye ticari TANAP gaz akışının başlangıcı olan Duzi, yılın ilk tasarrufunu 2 milyar metreküp gaz sevkiyatı giderek artırdı.

“Ticari faaliyetimizin ikinci yılını 30 Haziran 2020’ye kadar tamamlayarak TANAP ile Azerbaycan’dan Türkiye’ye taşıdığımız toplam gaz 6 milyar metreküp olacak.” Dujol, önümüzdeki dönemde yılda 6 milyar metreküp gaz taşınacağını söyledi.

“Avrupa ASAP’a ticari gaz akışına başladık”

Dujol, 1 Temmuz 2019 itibarıyla, Türkiye-Yunanistan sınırının Eskiser kısmından Avrupa’da TANAP’a gaz akışının tamamen hazır olduğunu belirtti.

Geçen yılın sonunda uluslararası bir törenle açılan hattın bu bölümünün Dujol şöyle olduğunu söyledi:

“Ancak, Avrupa sınırları içinde inşa edilen Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TAP) tamamlanmasının Azerbaycan gazının Avrupa’ya ticari akışına başlamasını bekliyoruz. Şu anda TAP’ı test ediyor ve devreye alıyoruz. Karasal boru hattının inşaatının nerede tamamlandığı üzerinde çalışıyoruz 21.4 milyon metreküp dolum gazı kullanılmasını sağladık ve TAP yetkilileri projenin deniz geçişinin 9 Haziran’a kadar tamamlandığını açıkladı Önümüzdeki aylarda onlardan gelen talebe göre dolum gazı miktarını artıracağız. Akışı mümkün olan en kısa sürede başlatmayı hedefliyoruz. ”

KOV KD-19 belirli faaliyetleri reddetmez

Dujol, TANAP iş faaliyetlerine başladığından bu yana yüzde 100 verimlilikle kesintisiz çalıştığını söyledi.

Projenin nihai yatırım karar alma sürecinde yüzde 100 “araç veya ödeme” taahhütleri olan gaz taşıyan şirketlerle anlaşmaları olduğunu belirten Dujol, “Önceden tanımlanmış nakliye tutarları ve tarifeleriyle 15 yıllık transit anlaşmalar kapsamında her yıl sabit bir ulaşım geliri garanti edilmektedir. Dünyada yaşanan ekonomik ve sosyal krizler nedeniyle ticari faaliyetlerimizde herhangi bir aksamaya neden olmaz. ”Değerlendirme bulundu.

Bu bağlamda Dujol, bu dönemde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisi altında plan ve tedbirleri katı bir şekilde uygulayarak iş sürekliliğini kesintisiz olarak sağlayabileceklerini belirtti.

Yılda 16 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak olan TANAP, kapasitesini 6 milyar metreküpe çıkaracak. Türkiye-Yunanistan sınırına aktarılan 10 milyar metreküp ibadet kapasitesi Avrupa pazarına gönderilecek.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir