Turkcell New York Borsasında 20. yılını kutluyor

Turkcell New York Borsasında 20. yılını kutluyor

Turkcell, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda hisselerinin alım satımının 20. yılını kutladı. Şirketin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hisseleri New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören tek Türk şirketi olan Turkcell, Temmuz 2000’den bu yana ABD’de bayrağını sallıyor. Açıklamada, Türkiye, dünyadaki en önemli operatörlerden biri haline gelen Türkiye, Ukrayna, Belarus, Kıbrıs operasyonları ve dijital hizmetleri kullanarak 26 yıllık bir açıklığa 50 milyar TL yatırım yaptığını söyledi. huh.

2022 yılına kadar her yıl 1 milyon net müşteri kazanma hedefini açıklayan Turkcell, temel odak alanlarını dijital hizmetler, dijital iş çözümleri ve ‘techfin’ olarak belirledi ve bir sonraki 3 Yıllar boyunca tüm bu alanlarda lider olmayı hedeflemektedir.

“Uluslararası bir oyuncu için çalışıyoruz”

Turkcell örgütlerinde son 26 yılda Türkiye’nin en değerli markalarından biri haline gelen Turkcell başkanı Bullent Aksu, “Ülkemiz 20 yıldır New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki ilk ve tek Türk şirketi” dedi. Halka açık hisselerinin altıda biri New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir Türkiye’de dijital ekonomimizi ve ürünlerimizi ülkemizin ekonomisine katkıda bulunan ve dünyanın her köşesine ihraç eden ürünlerimizi geliştirdik. Diyelim ki binlerce insanın çalıştığı büyük bir aileyiz, önümüzdeki zamanlarda hedefimiz Türkiye’de olmayan küresel arenada önemli bir oyuncu olmak.

‘Yatırım yapmadan yatırım yapılacak’

Dünyanın en büyük uluslararası telekomünikasyon camiası olan Dünya GSM Derneği’nin (GSMA) yönetim kurulu üyesi olan Turkcell genel müdürü Murat Erkan, “Turkcell olarak bayrağımızı uluslararası arenada da yükseltmek için çalışıyoruz. Oldu. En büyük hayalimiz bu ülkeden daha fazla global marka elde etmektir. 26 yıl önce kurulan ve 20 yıldır New York Borsası’nda işlem gören Turkcell, bu arada dünya çapında dijital hizmetleri kullanan bir şirket haline geldi. Kurulduğumuz günden bu yana birçok kilometre taşına ulaştık. Bundan sonra, ilk marka olmaya devam edeceğiz. 5G, yerli yapay zeka ve yerli ve ulusal mobil ödeme sistemlerinde lider olmaya devam edeceğiz. ”

Son 5 yılda 31 milyar TL yatırım yapan Turkcell’in 2019 yılında 7 milyar TL’den fazla yatırım yaptığını kaydeden Murat Erkan, “Altyapı yatırımlarımızı dört gözle bekliyoruz, Özellikle yeni nesil teknolojiler devam edecek. “

Dünyanın en büyük 3 şirketi ile en değerli

Bugün New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) 250 binden fazla teknoloji şirketi bulunmaktadır ve burada 3 binden fazla şirketin hisseleri işlem görmektedir. Toplam işlem gören şirketlerinin değeri 28,5 trilyon dolardan fazla olan New York Menkul Kıymetler Borsası, dünyanın en değerli borsasıdır.

NYSE’de iş yapan teknoloji şirketleri arasında HP, IBM, Motorola Solutions, Palo Alto Networks, Panasonic, Salesforce, SAP, Siemens ve Tableau yer alıyor. Turkcell dışında BT Grubu, China Mobile, Mobile Telesystem, NTT DoCoMo ve Telecom Italia gibi yabancı telekom şirketlerinin hisseleri de NYSE’de işlem görüyor.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir