‘Turizm Başkenti’ güvenli tatillerde ilk sırada

'Turizm Başkenti' güvenli tatillerde ilk sırada

Türkiye’de, Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı kapsamında yeni bir tür koronavirüs (Kovid-19) önlemi “güvenli turizm sertifikası” uygulanmakta ve her geçen gün birçok alan büyümektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı liderliğinde, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İç ve Dış İşleri Bakanlığı’nın katkılarıyla ve tüm sosyal paydaşlarla işbirliği içinde başlatılan Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programına katılmak isteyen işletmeler Mekanlarını temizlik ve sosyal mesafe açısından yeniden tasarladı.

Oteller ve restoranlar, 150 noktada yapılan incelemeye dayalı sertifika almak ve salgın, yeme ve içme konusunda uzak durmayı vaat etmek için uygulamalarını sürdürmektedir.

Turizm sertifikalı 16 otel

AA muhabiri Türk Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA) sitelerine göre “Muhabir Sertifika ve Restoran, Kafe Sertifika Sorgulama” alanlarındaki listelerden derlenen verilere göre 10 Haziran itibariyle 413 işletmeden 57’si belgelendi.

Konut Tesisleri Belgelendirme Anketine göre 363 otel “güvenli tatil” için başvurdu. Değerlendirmeden sonra 49 otel şu ana kadar belge alma hakkına sahipken, diğerleri sürece devam etmektedir.

Sertifika alan oteller arasında, dünyanın en önemli turistik yerlerinden biri olan Antalya’da 16 otel bulunmaktadır. Antalya’da 11 otel, Ankara ve Trabzon’da 5 otel ve Mualla’da 3 otel bulunmaktadır. Bu şehirlere ek olarak, her biri sertifikalı Bingoel, Tekireda, Bursa, Balakisir, Afoyonkharrisar, Sakaria, Konya, Denizli ve Gazintep’te oteller bulunmaktadır.

Restoran ve kafe sertifikasyon listesine göre 10 Haziran’a kadar 50 şirket başvurdu. Bu işletmelerin 8’i sertifika almaya hak kazanırken, 42 şirket için belgelendirme süreci devam ediyor. Sertifika alan işletmelerin altısı İstanbul’da bulunmaktadır. Diğer 2 işletme Konya ve Trabzon’da bulunmaktadır.

“Rehberimize girmeye hazırız”

Akdeniz Turizm Otelcileri ve Operatörleri Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yasik AA muhabirine 15 Haziran’da iç turizmde hareketlilik beklediklerini ve yurtdışı pazarında dış hat uçuşlarının başladığını söyledi.

Güvenli ve sağlıklı hizmet vermek için gerekli hazırlıkları yaptıklarını belirten Yağcı, turizm şirketlerinin “sağlıklı turizm” sertifikası alma çabalarını sürdürdüğünü söyledi.

Başvuru sayısının ve belge alan işletme sayısının günden güne arttığını belirten Yağcı, “Antalya dünya turizminde önemli bir potansiyele sahip. Dünyanın en önemli turistik yerlerinden biri olarak ‘De yurtiçi turlarda, ardından yurtdışı turlarda misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. ” dedim.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Atlkay Atmaca, Antalya’nın 193 ülkeden misafirlerini ağırlayan ve turizmde rekor kıran bir şehir olduğunu söyledi.

Antalya’nın Kovid-19 nedeniyle alınan önlemlerde aktif rol oynadığını kaydeden Atamaka, “Antalya turizmde kendini kanıtlamış bir şehir. İlk aşamadan itibaren sektör her gelişmeyi yakından takip etti İzlenen ve atılması gereken adımlar attı. Bugün sağlıklı turizm programında lider olmaya devam ediyoruz, büyük çaba gösteriyoruz. Antalya’daki tüm oteller en kısa zamanda sertifikalandırılacak. “Dedi.

Atmaka, bölgenin yerli ve yabancı turistlere hizmet vermeye hazır olduğunu söyledi.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir