Turist Rehberliği Hizmetinde Kovid-19’dan sonra kurallara uyulmalıydı

Turist Rehberliği Hizmetinde Kovid-19'dan sonra kurallara uyulmalıydı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakanı Mehmat Noori Erosi İmza 81, İl Turizm Rehberleri Derneği ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği “Kovid-19 salgını sürecinde Turist Rehberliği Hizmeti Genelgesi ile ilgili gerekli kurallara uyması” için gönderildi.

Salgına karşı başarılı mücadele sonrasında, turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi ve sürekliliğin sağlanabilmesi için seyahat ve turizm faaliyetlerine sağlıklı bir süreçte devam etmesi gerektiği genelgede vurgulandı. .

Aşağıdaki kurallar genelgede listelenmiştir:

“- Turist rehberleri, Turist Rehberleri Derneği tarafından salgınlar ve hijyen konusunda çevrimiçi rehberler sağlanacaktır.

– Kovid-19 semptomlarını (ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtilerle) gösteren veya Kovid-19 ile temas gösteren turist rehberleri sağlık uzmanına uygulanacak ve en az 14 gün boyunca çalışmayacaktır. .

– Turist rehberleri kişisel hijyen kurallarına göre çalışacak, tur boyunca uygun tıbbi maskeler kullanacak ve sosyal mesafe kurallarına uyacaktır.

– Tur katılımcılarından konumları, varsa kronik hastalıklar, Kovid-19 olup olmadığı hakkında bilgi istenecektir. Turist rehberi, yolcuların kendilerine sunduğu serbest zaman etkinlikleri (fotoğraf, alışveriş vb.) Ve yolcuların bir araya gelip yolculuğa devam etmeleri gibi yolcularla birlikte eşlik edecektir.

– Turist rehberleri katılımcılara kurallarına göre tıbbi maske takmaya, uygun şekilde kullanmaya (çene ve burnu örter), maskeyi değiştirmek veya kirletmeye odaklanacaktır.

– Kılavuzlar ve tur katılımcıları eldiven kullanmayacaktır, çünkü eldivenlerin yanlış kullanılması Kovid-19 kontaminasyonu riskini artırabilir. Hijyene ve yüzeylerle elle teması önlemeye dikkat edilecektir.

– Turist rehberi, müzeler, harabeler ve dinlenme tesisleri gibi yerlerde Kovid-19 kapsamındaki kurallara uyulmasını sağlayacaktır. Grubu girişlerdeki güvenlik önlemleri hakkında bilgilendirir ve grup girişten çıkıncaya kadar önlemlerin uygulanıp uygulanmadığını kontrol eder.

– Turist rehberliği grubu, Sağlık Bakanlığı tarafından açık ve kapalı alanlarda yayınlanan Kovid-19 rehberindeki mevcut sosyal mesafe kurallarına uygun olarak grubu akılda tutmak zorundadır. Tıkanıklığı önlemek için önlemler alınacak ve tur sırasında katılanları müzelerdeki ve diğer yerlerdeki bölgesel tıkanıklık olayına karşı uyaracak. Aynı mesafeden veya bir gruptan katılımcılar arasında sosyal mesafe kuralları uygulanmayacaktır.

– Talep üzerine, gezinin katılımcıları için maske ve dezenfektan gibi kişisel koruyucu ekipmanların yanı sıra rehber ve tur aracındaki grup için el dezenfektanları bulunacaktır.

– Tur sırasında, tur sırasında tur rehberi ve tur katılımcılarına kablosuz mikrofon ve kulaklık sistemi sağlanacak ve sistem tur boyunca tek bir kişi tarafından kullanılacaktır. Mümkünse mikrofon, kulaklık gibi cihazların bireye ait olması sağlanacaktır. Yüksek sesle konuşmak ve bağırmak damlacık oluşumunu önler.

– Kişisel araçların kullanılamadığı durumlarda, her katılımcıdan sonra kullanılmış ekipmanın temizlenmesi ve sterilizasyonu sağlanacak ve kullanılan ekipmanda kan veya akıntı yoksa yüzde 70’tir. Alkol ile silinecek. Kullanılan ekipman üzerinde kan veya akıntı varsa, ön temizleme ve kurutma işleminden sonra yüzde 70 alkolle silinecektir. Tıbbi atıklar kapsamında gelen atıklar uzaklaştırılacaktır.

– Turist rehberleri, ziyaretçilerin tuvalete güvenli bir şekilde girmelerine ve çıkmalarına izin verecektir, gerekirse, el kurutma fanları yerine tek kullanımlık kağıt havlular kullanan tur katılımcılarına personel (güvenlik, temizlik vb.) Tarafından yardım edilecektir. Kullanılacağı konusunda uyarılır.

– Turist rehberleri, engelli ziyaretçileri varsa, mümkünse müzeleri ve tarihi mekanları bilgilendirerek randevu alacaktır.

– Turist rehberleri işletmeyi gruplar halinde saatlerin planlanması ve gerekli tesislerde konaklama ve dinlenme sağlandığında yapılan rezervasyonlar hakkında bilgilendirecektir.

– Rehber, tur katılımcılarını turun başlangıcında Kovid-19’un iletim yolları ve güvenlik önlemleri hakkında bilgilendirecek ve sanitasyon kurallarının uygulanmasını ve ilgili resmi kurumlar tarafından uygulanan yerleri kontrol edecektir.

– Katılımcılardan biri ateş, öksürük, soğuk algınlığı ve nefes darlığı gibi semptomlar geliştirirse, hasta Sağlık Enstitüsü tarafından bir transfer yapılıncaya kadar ve gerektiğinde Sağlık Enstitüsüne maske ile yönlendirilecektir. Hasta sağlık birimine ulaşmak için ayrılacaktır.

– Tur ve transfer amaçlı taşıma araçlarında ilgili resmi kurumlarca ilan edilen kurallara uyulacaktır.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir