Tüketicilere satılmak üzere pişirilmeye hazır balık

Tüketicilere satılmak üzere pişirilmeye hazır balık

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üreticileri Derneği Başkanı Faruk Koskun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle balık ürünlerinin temizlendiğini, dilimlendiğini, fileto, tütsülenmiş, köfte ve süpermarkette eşit olarak paketleneceğini söyledi.

Türkiye’de balık tüketimini artıracak Bakanlık, sağlıklı ve hijyenik şartlarda bitmiş ürünlerin daha uygun fiyatlı olmasını sağlamak için vatandaşlara yeni destek sağlamaya başlayacak. Buna göre, iç pazarda tüketime hazır ve zincir pazarda satmaya hazır balık ürünleri üreticilerine 100 bin kg, kg başına 2 lira kadar destek sağlanacaktır. Destek kapsamında Türk somonu, alabalık, levrek, levrek, sazan, sariguz ve tilapia olacak.

Farooq Coşkun konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, bunun Türkiye iç pazarında çok az balık tüketimi olduğunu söyledi. Tüketimi artırmak için böyle bir karar alan Coşkun, pazar için hazırlanmış, işlenmiş ve temizlenmiş ürünler sunacaklarını belirtti. Coşkun, “İnsanların fırına veya ızgaraya koyacakları kemikleri çıkaracak bitmiş bir ürün yaratmak istedik. Bunlar temizlenir, dilimlenir, filetolanır, füme edilir, köfte olarak paketlenir ve soğutulur ya da dondurulur. Ürünler üretilecek, buna göre üreteceğiz. ” dedim.

Balık işleme tesislerine ödemek için kilogram başına 2 lira destek kullandıklarını vurgulayan Coşkun, uygulamanın üreticiye fayda getirmeyeceğini, ancak balık tüketiminin artırılmasına katkı açısından önemli olduğunu açıkladı . Koskun, destek ödemelerinin yıl sonunda yapılacağını bildirdi.

“Balık Satış Kampı”

Coşkun, kararla yüzde 1’in balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği tanıtım faaliyetlerinde kullanılan destek ödemelerinden düşüleceğini söyledi:

“Bu kesinti, Türk reklam ve tanıtım kampanyalarını artırmak için yurtiçi tüketim boyunca kullanılacak. Gıda programlarında balık tüketimini artırmak için sosyal medya ve televizyonda röportajlar yapıyoruz. Ülkede kişi başına iki ya da üç gün yaptık Balık satış kampanyasında indirim devam etti, yıllık balık tüketimi 5-6 kg civarında, Avrupa’da bu miktar 22 kg, dünya ortalama kgı bulundu, Türkiye’de her türlü kaliteli balık üretildi. Balık yerine ithal edilen vatandaşlarımız daha ucuz balık tüketebiliyor. Halen işleme tesisleri ve süpermarketler ile pazarlık yapan ürünler gelecek hafta pazarlara ulaşıyor. ”

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir