Trump’ın açıklamasına rağmen, ABD DSÖ’den çekilme yönünde resmi bir adım atmadı – Haberler

Trump'ın açıklamasına rağmen, ABD DSÖ'den çekilme yönünde resmi bir adım atmadı - Haberler

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile bağlarımızı kestik” açıklamasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kurum ve DSÖ için resmi bir geri çekme talebi ilerlemediği ortaya çıkıyor Ve Amerikan Sağlık Enstitüleri hala ilişkilerini sürdürüyor.

ABD basın ajansı The Hill, resmi basının örgütten istifa etmediğini bildirdi, ancak Trump 29 Mayıs’ta DSÖ ile bağlarını kestiğini ve örgütün finansmanını durdurduğunu açıkladı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir DSÖ yetkilisi, ABD’den çekilmek için resmi bir talep almadığını söyledi.

“Bir DSÖ olarak ABD merkezli birçok eğitim kurumumuzun yanı sıra ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ve DSÖ’nün Kovid-19 için sahip olduğu Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) gibi kurumlarımız var. Kavgayı denetler ve değerlendirme yapılır.

DSÖ Acil Program Direktörü Mike Ryan ayrıca Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Ebola salgını konusunda Amerikalı meslektaşlarıyla çalışmaya devam ettiğini belirtti.

CDC Direktörü Robert Redfield 4 Haziran’da ABD Kongresi’nde yaptığı bir oturumda, “Maalesef şu anda batı Kongo’da yeni bir Ebola salgını var ve bu virüse sahibiz. Onunla mücadele etmeye başladık.” Konuşmaya devam et

TRUMP SAID nedir?

29 Mayıs’ta Trump, Beyaz Saray’da Çin yönetimine yönelik yeni adımları duyurmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

Donald Trump, “Çin DSÖ üzerinde tam bir hakimiyete sahiptir. ABD DSÖ’ye yılda yaklaşık 450 milyon dolar sağlarken, Çin sadece 40 milyon dolar ödedi. DSÖ’den önemli reformlar yapmasını istedik, ancak harekete geçtiler. WHO “DSÖ ile olan ilişkimizi bugün sona erdiriyoruz çünkü gerekli reformları karşılamıyor. Bu kuruluşa sağlanan fonları Acil Durum Küresel Sağlık Enstitülerine devredeceğiz. ”İfadesini kullandı.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir