Tesla, Avrupa’da ikinci fabrika için kovanı kaldırdı

Tesla, Avrupa'da ikinci fabrika için kovanı kaldırdı

Koronovirüs salgını ile sarsılan otomotiv endüstrisinde elektrikli araç yarışı tüm hızıyla devam ediyor. Üreticiler işbirliği yaparken, dünyanın en büyük otomotiv pazarı ve elektrikli araçların en çok sattığı ülkeler olan Çin’de pillere milyarlarca dolar yatırım yapmakta tereddüt etmiyorlar.

Bu bağlamda, geçtiğimiz hafta Çin’de Mercedes ve Volkswagen tarafından atılan adımlar, elektrikli araç yarışının virüsten etkilenmediğini gösterdi.

Geleneksel otomotiv üreticilerinin elektrikli araçlarda rakip olarak kurdukları Amerikan Tesla, İngiltere’de ‘Gigafactory’ adı verilen büyük üretim tesislerinden birini kurmak için yola çıktı.

İngiltere’deki ilk tesisini Çin’de ABD dışında açan ve Almanya’nın başkenti Berlin’de ülke dışında ikinci bir fabrika kurmak üzere kurulan Tesla, İngiliz emlak ajansı Property Week’e göre. İstiyor.

İngiltere Ticaret Bakanlığı ile görüşmelerde bulunan şirketin 4 milyon metrekarelik arazi aradığı ve tesiste Ar-Ge ve üretim faaliyetleri gerçekleştirileceği bildirildi.

Tesla CEO’su Elon Musk’un geçen hafta İngiltere’yi ziyaret etmesinin planlanan yeni fabrika ile ilgili olduğu söyleniyor.

2021’de Berlin’de açılacak Tesla fabrikası Model 3, Model Y otomobilleri ile aküler üretecek.

Brexit’in belirsizliği ve İngiltere’nin elektrikli arabaları genişletmek için attığı adımlar, şirketin Avrupa’daki ikinci fabrikasını kurma arzusunun arkasında.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir