Temassız ödemeler 3 kat arttı

Temassız ödemeler 3 kat arttı

Elektronik Para Sağlayıcı Pay Fix, koronavirüsün insanların alışveriş, tüketici ve ödeme cihazları üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için bir araştırma yaptı. Buna göre, Türkiye’de salgında tercih edilen kart ödeme süreci olan Kovidian-19, bir önceki yıla göre 3 kat arttı. Ayrıca ATM’lerden nakit çekim oranı yüzde 14 azaldı.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Pay Fix Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Kurulu üyesi Erhan Yazgan, müşterilerin değişen alışkanlıkları hakkında gözlemler yaptığını söyledi. Yazgan, elle dokunan kağıt para, plastik kartlar, ATM’ler ve POS cihazlarının, virüs riski nedeniyle kullandıkları endişe verici bir ödeme aracı haline geldiğini söyledi.

Ödeme Koşulları değişti

Conovirus’un temassız finansal teknikler sürecinde olduğunu belirten Yzgan, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO)”, temas için daha iyi bir fikir için temassız ödeme yöntemleri seçmek için “şarkı” Nakitsiz ekonomiye ek olarak pratikte Türkiye’deki en uygun model olduğunu ileri süren bu süreçte nakit yerine temassız ödemeyi tercih edenlerin sayısında hızlı bir artış görülmüştür. Öncelikler 3 kat arttı. 3 katla karşılaştırıldığında. “

“İnternetten Satın Alma İçin Kullanılan 2 Lakh Kartı”

Online alışveriş yapma seçeneğinin evde kalma ihtiyacı ile daha çok tercih edildiğini belirten Yzgan, “BKM verilerine dayanan araştırmalarımızda ilk kez 2 milyon kartın kullanıldığı gözlendi. Salgın sırasında ödeme için 5 milyon kart açıldı, aynı zamanda önemli ölçüde arttı “dedi.

Yeni nesil ödeme sistemi; Dijital duvar

İnsanların hayatlarını, çalışma hayatlarını ve ödeme alışkanlıklarını değiştiren Coronovirus ile gelişmelere hızla uyum sağladıklarını belirten Yzgan, “Bu bağlamda müşterilerimize pratik bir ödeme hizmeti sunuyoruz Hesabınızı birkaç saniye içinde internette açabileceğiniz kadar kolaydır ve herhangi bir yere cep telefonu ile taşınabilir.Bizim mobil cihazlardan yaptığımız temassız dijital ödemeler günlük yaşamımızın düzenli bir uygulaması haline gelmiştir. Dünyanın yaşadığı Kovid-19 salgını ile gelecek nesil ödeme sistemleri, dijital cüzdanlar ve dijital ödeme sistemleri artık yarının dünyasının kaçınılmaz gerçekliğidir.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir