Teknolojinin bu genellemesi Türkiye’den geldi!

Teknolojinin bu genellemesi Türkiye'den geldi!

Son Teknoloji Geliştirme Bölgesi Performans Endeksi tarafından hazırlanan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’nin en başarılı Teknoparkının STARS Teknopark, Kovidian-19’u seçen ve şirketler tarafından normalleştirme sürecinde geliştirilen tüm teknoloji geliştirme bölgelerinde genel sıralamaları inceledi. Mücadele çözümlerle dikkat çekti. .

Yeni dönemde perakendecilerin ne yapması gerektiğini belirten bir dizi araştırma yayınlandı ve mağazada güvenli bir alışveriş ortamı sağlamak ve şirketlerin e-ticaret cirosunu artırmak için çalıştıklarını belirtti. Yıldız Teknopark Genel Müdürü Pro. Mesut Gnar, “Araştırma raporlarında, alışverişe maruz kalmayı azaltanların önümüzdeki zamanlarda kazanacağını görüyoruz. Çünkü kimse test kabinlerinde ürün denemek istemiyor, herkes ister Temassız ödeme ve güvenli satış. ” Yıldız Teknopark bünyesindeki şirketler arasında bu talebi karşılamak için çeşitli yazılım ve çözümler geliştiren şirketler bulunduğunu kaydeden Topçu, kendi içlerinde geliştirilen, temasın minimum düzeyde tutulduğu ve Online alışveriş ters çevrildi:

Sıfır kişiyle sipariş ver

Salgın süreçle, restoranlar için ‘yeni normal’ menünün kullanılmamasına karar verildi. Salgın Teknopark şirketlerinden biri, salgın bir çözüm geliştirmeden önce bunu öngördü. 2005 yılından bu yana yiyecek ve içecek endüstrisi için özel yazılım çözümleri üreten Arkhe Software Technologies restoran ve kafelerinde “e-menü” uygulaması geliştirildi, bağlantı kesildi ve kesintisiz çalıştı. Elimine edilecek. E-menü ile müşteri, işletmenin menüsünü ve ürün resimlerini kendi cep telefonlarıyla görüntüleyebilir, siparişlerini telefonlarıyla değiştirebilir ve ödemeyi tamamlayabilir ve işi en az iletişim ile terk edebilir Yapabilmek. Bu tesis sadece işe giren müşteriler için değil, aynı zamanda evlerindeki veya ofislerindeki müşteriler için de kullanılacaktır.

Ürünü akıllı aynalarla bitirin

Salgından sonra, insanlar kabinlere gitmek ve başka birinin denediği kıyafetleri denemek istemiyorlar. Teknoloji şirketlerinden Ayvos’tan bir çözüm geldi. Akıllı Ayna … Bu Akıllı Ayna sayesinde, müşteri deneyimlemek istediği ürünü alır ve kutuya atar. Kutuya atılan son ürün, RFID etiketi ile seçilen boyutta üretilmektedir. Kişinin boyutu ve yüksekliği için seçenekler işaretlenir. Müşterinin yüzü seçilen gövdeye yerleştirilir ve açık bir şekilde denenmesi için sağlanır. Smart Mirror’daki seçeneklerle farklı renkler ve boyut seçenekleri denenebilir. Smart Mirror, WhatsApp entegrasyonu ile fotoğraf gönderebilir. Bu şekilde soyunma dolaplarında depolanan kumaş miktarı güvenlidir ve soyunma dolaplarındaki yoğunluk ile azalır. Ek olarak, akıllı aynalarla toplanan görüntüleri toplayarak, ürün veya ürün grubuna göre yaş, cinsiyet ve ruh hali durumunu analiz ederek ürün planlamasına katkıda bulunan istatistikler elde edilebilir.

Nakitsiz mağazalar teklif veriyor

Doğal olarak, hiç kimse bir salgın döneminde güvenli bir sırada beklemek istemez. Yıldız Teknopark İkitelli Kampüsü’ndeki perakende şirketlerine 3 yıldır çözüm üreten ETG, salgını ile kasa ve kasiyersiz mağaza içi online ödeme sistemleri uygulamaya başladı. Arçelik ve Beko, projeyi veya müşterileri indiren mobil uygulama ile satış ve ödeme işlemlerini depolamak için mobil uygulama aracılığıyla şasiyi müşterilere ileterek, Türk proje işleten şirkette üç bin mağaza saklıyor sağlar.

Odanıza getiriyor

Yeldiz Teknopark’ın bir diğer şirketi olan Arakcode Software Information Technologies, firmaların ürünlerini uzaktan pazarlamasına yardımcı olmak için çalışıyor. Kullanıcıların tüm platformlardan (bilgisayar, mobil cihaz, web, sanal gerçeklik camı) erişebileceği, uygulamaları üç boyutlu olarak test edecek, renkleri değiştirecek ve alandaki AR teknolojisi ile yeniden hizalanacak şekilde tasarlanan yazılım Konumda görüntülenmesine izin verir. Arcod mühendisleri şu anda kullanıcıların bir gam dahil sanal bir ortamda alışveriş yapabileceği ve istenirse basit VR gözlüklü cep telefonlarında kullanılabileceği sanal bir mağaza projesi üzerinde çalışıyor.

Ürünleri ve evleri 3D olarak nasıl kaydedersiniz?

Evleri veya ofisleri dekore ederken, odada mobilya eksikliği ve renk uyumu eksikliği gibi birçok sorunla karşılaşılabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Yıldız Teknopark şirketlerinden Xtinge bir yazılım platformu geliştirdi. Mobilya, beyaz eşya, halı gibi ev ve ofis dekorasyon şirketlerini, potansiyel müşterilere gerçekçi ve 3 boyutlu biçimde ulaşmak, internet üzerinden satış yapmak, mobil cihazlarda ve 3D olarak insanların ev veya ofis ortamlarını tasarlamak için platform En sevdiğiniz ürünleri sipariş etmenizi sağlar. 3D modelleme, tarama ve görselleştirme konularında uzmanlaşmış şirket, bunları yaparken ürün modelinin güvenliğini sağlayacak yenilikçi kriptolojik çözümler sunmaktadır.

Otomatik ödeme yapmadan

Kimse Kovid-19’un patlak vermesinden dolayı hiçbir şeye dokunmak istemiyor. Herkes, satın alma işlemini mümkün olduğunca temassız hale getirmeye duyarlıdır. Mobil ödeme ve otomat yönetim sistemleri üzerinde çalışan ve kartlı ödemeli (POS) uzaktan ödeme cihazları ve yüzde 100 yerli ve ulusal tesisli 4G mobil altyapısı geliştiren E-Vend, bu dönemde satış yapıyor Makinelerle tamamen temassız bir alışveriş deneyimi sunar.

Yıldız Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren şirket, salgın döneminde e-Vend mobil uygulamaları ile tamamen temassız ürünleri seçme, sepete ekleme, ödeme ve satın alma fırsatı sunuyor. Bu uygulama ile yakındaki otomatlar görüntülenebilir ve otomat tipi, ürünler, fiyatlar, stok koşulları ve kampanya sayısı onlarla gitmeden yapılabilir.

Müşterinizle tek bir ekranda iletişim düzenleme

E-ticaret şirketleri müşterileriyle sesli, sohbet, e-posta, sosyal medya, mobil uygulamalar, SMS, WhatsApp ve Etkileşim IVR hizmetlerini kullanarak iletişim kurar. Yıldız Teknopark şirketlerinden SYS, tüm iletişim kanallarını tek ekrandan yönetmelerini sağlayan bir çözüm sunuyor. Bu çözüme çok kanallı iletişim platformu denir.

Dijital perakendeciler

Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan “E-ticaret olarak KOBİ’lerle birlikteyiz” adı altında e-ticaret alanındaki KOBİ’leri desteklemeye başladı. Bu destekle birçok şirket işlerini dijital ortama kaydırıyor. Bilgi İnternet, işlerini internette “Omennel” (çok kanallı) ile uyumlu bir şekilde taşımak isteyen şirketleri dijitalleştirmek için çalışıyor. Destek sonrası dönemde gıda endüstrisi, mobilya ve tekstil hijyen ürünleri sektöründe çalışan KOBİ’lerin e-ticarete geçişini destekleyen teknoloji şirketi, gelişmiş ürünleriyle online satış yapmak istiyor Şirketlerden yoğun talep görüldü.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir