Süper bilgisayar Fugaku Coronovirus ile mücadelede

Süper bilgisayar Fugaku Coronovirus ile mücadelede

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olan Fugaku, anti-koronavirüs çabalarını destekleyecek.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için, birçok güçlü bilgisayarın birleşimi olarak bir araya gelen ve birbirleriyle uyumlu süper bilgisayarlar; Çözülmesi çok uzun süren matematiksel problemlerde, fizikle ilgili modellerde ve insan zekasını taşımayacak karma hesaplamalarda kullanılır.

Geçmişte ABD’nin rakip zirvesinde 2,8 kat farkla dünyanın en hızlı bilgisayarı seçilen Japon Fugaku, bir koronovirüs çalışmasında kullanılacak.

fugaku

Coronavirus çalıştı

Japon yetkililer, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olan Fugaku’nun koronovirüs hakkında bir soruşturma başlattığını açıkladı.

Bilgisayar, parçacıkların ofis alanlarında ve kalabalık trenlerde nasıl yayıldığını anlamak için bir simülasyon üzerinde çalışıyor.

Gelecek yıl Fugaku tam kapasitede çalışmaya başladığında, virüs için etkili tedavi yöntemlerine odaklanacağı söyleniyor.

SUMMIT, CORAINIA’YA KARŞI KULLANTI

Araştırmacılar Mart ayında, Zirveyi, dünyanın ikinci en hızlı süper bilgisayarı olan bir koronovirüs aşısı geliştirmek için kullandığını bildirdi.

Aşı geliştirmeden önce ilaç bileşiklerini tanımlamak için çok sayıda simülasyon gerektiren uzmanlar, bu simülasyonları zirve yoluyla gerçekleştirirler.

Instagram: @eshteknoloj

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir