Sultanandari Cherry Uzak Doğu halkını tatlandıracak

Sultanandari Cherry Uzak Doğu halkını tatlandıracak

Kalitesi ve lezzeti ile bilinen Sultanandari kirazı dünyanın birçok yerine gönderilir. Geçen yıl tadına gelen kirazdan memnun olan Çinliler, bu yıl sektör temsilcilerini devirerek kiraz almak istiyorlar.

Sultanandai Belediye Başkanı Mehmat Aldramaz AA muhabirine bu yıl kiraz ihracatında bir sorun olmayacağını söyledi.

Bazı Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine ihracatın devam edeceğini belirten Aldiraj, ani soğuk hava nedeniyle üreticiyi desteklemek için çalışmaya başladığını ve il ve ilçe tarım müdürlüklerinin konuyu ele aldığını söyledi. Yakından takip etti.

Üreticiler, ihracattan korkmamalı, diyor Aldermaz, “Dondan etkilenen ürünlerimizin oranı yüzde 20 ile 35 arasında, ancak hala umutluyuz. Verimimizin çok düşük olmayacağını düşünüyoruz Net rakamlar için biraz daha zamana ihtiyacımız var. ” dedi.

“Çinlilerin karışık olduğunu biliyoruz”

Çin’e ihracatta sorun olmayacağını düşündüğünü söyledi.

Geçen yıl yetkililerin, kirazın depolama ömrünü uzatmak için Çin ile “fumigasyon” çalışması getirdiğini hatırlatan Aldramaz, şöyle devam etti:

“Çinlilerin geçen yıl gönderilen kirazlardan memnun olduklarını biliyoruz. Çin heyetine 2-3 kez ev sahipliği yaptık. Kirazlarımızdan çok memnunuz. Umarım Çin ile bir sorun olmaz. Rusya’dayız.” Tayvan ve Güney Kore gibi ülkelere ihracat yapacak, ürünümüz Türkiye ihracatının üçte birini yapıyoruz, herkes Çin onlardan aldığım en iyi kiraz olduğumuzu söyledi. Akshir, gölümüzü, dağlarımızı, sertliklerini ve her ikimizin de tatmak için kirazlarımıza güvendiği ince farklılıkları memnuniyetle karşılıyor. “

Sultanandi İlçe Tarım Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, geçtiğimiz yıl Çin’e 25 ton kiraz gönderildi ve bu yıl tarımsal don etkisiyle yaklaşık 20 ton meyve sevkiyatı bekleniyor.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir