Stoltenberg: NATO’yu daha politik olarak kullanmalıyız

Stoltenberg: NATO'yu daha politik olarak kullanmalıyız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, askeri gücün tek başına yeterli olmadığını ve koalisyonun siyasi olarak güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Stoltenberg, Atlantik Konseyi ve düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu ile birlikte ittifakın geleceğini sanal bir ortamda ele alacak olan “NATO 2030” sürecini başlattı.

Geçen yıl Aralık ayında yapılan zirvede Stoltenberg, liderlerin ondan ittifakı güçlendirmesini istediğini ve NATO’nun hem bir siyasi hem de bir siyasi koalisyon olarak NATO’yu güçlendirerek yapabileceğini söyledi.

Stoltenberg, daha az güvenli bir dünyada NATO’nun önümüzdeki 10 yıl içinde güvenliğin nasıl sağlanacağına odaklandığını ve “NATO 2030” sürecinin buna katkıda bulunacağını söyledi.

“KOVENSD-19 Gergin Durum”

Yeni koronavirüs (Kovid-19) salgınının yaşam tarzlarında hayal edilemeyecek değişikliklere neden olduğunu belirten Stoltenberg, “Kovid-19 mevcut eğilimleri ve gerilimleri daha belirgin hale getirdi. Rusya askeri faaliyetlerini sürdürüyor DEAŞ ve diğer terör örgütleri Teşvik, devlet ve devlet dışı aktörler yanlış bilgilendiriliyor ve yayılıyor, Çin’in yükselişi küresel güç dengesini değiştiriyor. “

NATO 2030’un bu “yeni normal” e uyması gerektiğini belirten Stoltenberg, bunun askeri olarak güçlü, siyasi olarak birleşik olması ve daha küresel bir tutum benimsemesi gerektiğini söyledi.

Güvenliğin refahın temel taşı olduğunu belirten Stoltenberg, “Ancak askeri güç tek başına yeterli değil. NATO’yu daha politik kullanmalıyız. Güvenliğimizi etkileyen tüm konuları NATO masasına koymalıyız. ” Değerlendirme bulundu.

Stoltenberg NATO’nun olaylara doğrudan katılmadığını, ancak açık ve dürüst bir tartışma için önemli bir forum olduğunu söyledi.

İttifak’ın gerekli altyapı ve kurumlara sahip olduğunun altını çizen Stoltenberg, “NATO’yu kullanmak için siyasi iradeye ihtiyacımız var. Gerektiğinde ortak güvenliğimize karar verin ve harekete geçin.” dedi.

Stoltenberg, “Vizyonum NATO’yu yeniden yaratmak değil. Amacım, askeri, siyasi ve küresel olarak ittifakı güçlendirmek.” Dedi. dedim.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir