Stadyumda 2 bin yıllık mezar bulundu

Stadyumda 2 bin yıllık mezar bulundu

Denizli’de stadyum yapımı için araştırılan bölgedeki bir kazıda 2 bin yıllık tarihi bir mezar bulundu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Aidhissar belediyesindeki Laodikya antik kenti yakınlarındaki 3 ° SIT bölgesinde 70 kararname alan bir alanda, yeni bir stadyum inşa etmek için Aidin Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu. Uygulamada, bölgede Laod Kazı Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğü gözetiminde bir arkeolojik sondaj kazısı gerçekleştirilmiştir.

2 bin yıllık ton

Stadyum olarak yapılması planlanan Lodiki Çevre Yolu’nun güneyindeki sondaj sırasında, yaklaşık 2 bin yıllık kemerli mezar bir duvarla çevrili bulunmuştur. Kazı sırasında dikdörtgen bir aile mezar odası ortaya çıkarılmıştır. Mezardan, bir trevertin lahitten, bir nit tekne mezarından ve tonozun üzerine bir tonozlu bir türbe daha fazla gün ortaya çıktı.

TOMBS üzerinde

Mezarların içinde 1 bronz sikke Caracalla (m. 211-217) ve gümüş kaplı imparator Valerianus (m. 253-260) bulunmuştur. Tonozlu mezarın içinde ve teknenin batı kesiminde mezarın etrafında örülmüş, 4 cam şişe, bazıları kırık ve eksik, 2 pişmiş şişe, 11 pişmiş yağ lambası, Eros figür kafaları, 3 pişmiş boncuk, pişmiş toprak kaseler, pişmiş toprak Filagris olabilen mezar hediyeleri, 5 kemik saç tokası, kemik kaşık parçaları ve pas imha edilmiş dikdörtgen bronz kutu parçaları ve halkaları ile filagris bronz geri Ggu bulundu.

1. sınıf saha alanı ilan edildi

Alanın çok nemli olması ve ilk mezarın soyulmasından kaynaklanan iskeletlerin de yok edildiği ve dağıldığı ve bir kısmının tamamen eridiği söylenmiştir. Tarihi eserler Müze Müdürlüğü tarafından dikkate alınmıştır. Stadyumda inşa edilecek alan daha önce 3 derecelik bir SIT alanı iken, 1 derecelik SIT alanı tarihi bir mezarın varlığıyla ilan edildi. Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilecek stadyum için bir başka alan daha araştırılacak.

You might like

About the Author: Izer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir