Sosyal medya 90 milyar dolar boykot!

Sosyal medya 90 milyar dolar boykot!

ABD’de sosyal medyadan nefret dolu konuşma içeriğine karşı başlatılan #StopHateforProfit (Kâr İçin Durdurma Nefreti) kampanyasını destekleyen şirket sayısı 120’yi aştı. Starbucks, Unilever, Coca-Cola, Verizon, Reebok, Mozilla, Levi’s, Honda ve Adidas gibi çeşitli sektörlerden şirketler de dahil olmak üzere Best Buy ve Ford dahil olmak üzere kampanyanın destekçilerine katıldı. Kampanyayı destekleyen şirketler, en azından Temmuz ayında (birkaç yıl sonuna kadar) Facebook platformlarında reklam yapmayacaklarını açıkladı.

Nefret söylemi paylaşımlarına karşı sessiz kalmakla suçlanan Facebook’un yıllık reklam gelirinin 70 milyar dolar olduğu gerçeğine dikkat çeken kampanyanın, Facebook nefretine, şiddet içeren söylemlere ve paylaşımlara düşmanca davrandığı ve Daha açık bir tutum benimsediği söyleniyor.

George Floyd’un ölümünden sonra ABD’de başlayan ırkçı karşıtı gösteriler de sosyal medyada nefret söylemini yeniden açtı. Facebook ABD Başkanı Donald Trump’ın şiddet içeren görevini silmedikten sonra, sosyal medya şirketleri için Facebook odaklı bir reklam boykotu başlatıldı.

Facebook ve Instagram ve WhatsApp Facebook çatısı altında faaliyet gösterse de, kampanyanın odağı reklam boykotlarının kapsamını sosyal medya ve paylaşım platformlarını kapsayacak şekilde genişletiyor.

Bu iş tarafından 70 milyar doktor üretiliyor

2019 finansal tabloları itibariyle, Facebook’un toplam reklam geliri 70 milyar dolar düzeyindedir ve Instagram’dan 20 milyar dolar gelir olduğu tahmin edilmektedir. Statista’ya göre Google, YouTube’daki çevrimiçi video paylaşım platformunda her yıl 15,2 milyar dolarlık reklam geliri elde ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından ırkçılık “yanlış haber” konusunda paylaşılan videolara “manipülasyon medyası” etiketini ekleyen Twitter’ın reklam geliri 2019’da 3 milyar dolardı. Snapchat, diğer popüler sosyal ağlardan gelen reklamlardan 1,7 milyar dolar ve Pinterest 1,1 milyar dolar kazanıyor.

Şirketlerin Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Snapchat ve Pinterest platformlarında yıllık toplam reklam harcaması 90 milyar doları aşıyor.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir