Son Dakika Haberleri! İlkbahar ve yaz ile büyüyor! Marmara’daki diğer canlılar için tehlike!

Son Dakika Haberleri! İlkbahar ve yaz ile büyüyor! Marmara'daki diğer canlılar için tehlike!

Dekan, Su Ürünleri Fakültesi, İstanbul Üniversitesi (İÜ). Melek Esynibilir Okar, fitoplanktonik organizmalardaki büyümenin Marmara Denizi’nde renk değişikliğine yol açtığını söyledi.

Profesör Dr. Okar AA muhabirine, sucul fitoplankton sayısındaki artışa denk gelen Red-Tide olayının Marmara Denizi’nde 6-7 yıl önce meydana geldiğini söyledi. O günlerde NASA uydusu ile de bir renk değişikliğinin kaydedildiğini belirten Oikar, Marmara Denizi’nin her yıl ilkbaharda renk değişikliklerine maruz kaldığını bildirdi.

Kontrollü bir kontrol varsa kilitlenemez

Bu renk değişikliğinin bazen tüm Marmara Denizi’ni kapsadığını belirterek, bazen kıyı alanlarında ve bloklarda görülür. Dr. Oker, sıcaklığın ve şiddetli yağışlardan sonraki bahar aylarının etkisinin atmosferdeki fitoplanktonik organizmaların sayısının artmasına neden olduğunu söyledi. İlkbaharda denizde yüksek miktarda oksijen ve besin tuzu (fosfor ve azot) bulunduğunu kaydeden Okar, Marmara Denizi’ne kontrol altında tutmaya çalışıldığında bile yenilebilir bir tuz penetrasyonu olduğunu vurguladı. olduğunu.

Dalgaların rengi bugünlerde zirvede

Yemeklik tuz durumunda, Karadeniz’de zengin suyun, Boğaz’ın akış yukarı sistemi ile Marmar Denizi’ne geldiğini ve ayrıca yenilebilir tuz açısından da deniz beslediğini belirterek, şunları söyledi:

“Marmara Denizi’nde gözlemlenen bu fenomen, kırmızı gelgit dediğimiz ve okyanustaki bir veya daha fazla fitoplankton türünün ani yükselmesi nedeniyle su renginin kırmızı veya kahverengiye dönüştüğü biyolojik bir fenomendir. Tuz girdisi fitoplanktik organizmalar bağlamında Çevreyi besinler ile zenginleştirir.Bu tür ortamları seven fitoplanktonik organizmaların aşırı büyümesi Marmara Denizi’nin rengini değiştirebilir alınır. “

VE NEDEN BALIK VE ÖLÜM YAŞAMALIDIR?

Renk değişikliklerinin meydana geldiği alanların bazı olumsuz durumlar olabileceğine dikkat çeken Oikar, “Fitoplanktonik organizmalar aşırı tepki gösterdiğinde, tüm su yüzeyini kaplar ve ışığa nüfuz etmeyi önlerler. Ve substratta oksijen tükenmesine neden olur, aynı zamanda bu aşırı büyümede toksin içeren ve serbest bırakan fitoplatonik organizmalar. Doğa, çevre ve diğer su organizmalarının balık kitle ölüme neden olabilir. “Değerlendirme.

Okar sözlerini şöyle tamamlıyor: “İnsan değişimi renk değişiminde çok büyük ve sık. Çevreye sürekli evsel ve endüstriyel atıkların sonucu olarak, tarım alanlarındaki yiyeceklerin tuzu akarsu ve nehirlerden denize ulaşıyor, Çevre, istenmeyen fazlalıklara neden olan besin tuzları açısından sürekli olarak zenginleştirilir, fitoplankton artar ve renk kaymaları Tan nedenleri uzun ve daha sık. “

You might like

About the Author: Bertan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir