Son Dakika Haberleri! Havelson gelişir, WhatsApp’ın yerini alır

Son Dakika Haberleri! Havelson gelişir, WhatsApp'ın yerini alır

Türkiye’de milyonlarca insanla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri de WhatsApp kullanıyor. Üyeler, cep telefonlarına “ücretsiz” olarak yüklenen WhatsApp’tan sesli arama yapar; Bu manifatura.

Bu etkileşim veya yazışma verileri, şirketin doğal olarak WhatsApp’ı çalıştıran sisteminde bulunur. Bunlar ne tür veriler? Örneğin, arayan kiminle ve ne zaman konuştu. Bu toplantı birkaç dakika veya saat sürdü. Mesajlaşma için de geçerli olan bu tür veriler, özellikle güvenlik güçleri ile ilgili olduğunda, “yüksek” kalite ve stratejik öneme sahiptir.

HAVELSAN bu kusuru ortadan kaldırmak için bir adım attı. Kamu kurum ve kuruluşları, özellikle güvenlik güçleri için “Sandesh” adlı bir iletişim sistemi geliştirdi.

Bu sistem genellikle halka “yüksek gizlilik” ve “güvenli iletişim” sağlar. WhatsApp’ın yerini alacak bu sistem cep telefonlarına kurulacak. Güvenlik güçleri internette konuşabilecek ve okuyabilecektir.

Sistemde “beyaz kutu kripto” adı verilen bankacılık sektöründe işlemlerde tercih edilen yüksek teknoloji güvenlik altyapısı kullanılmıştır. Böylece, önemli veri veya bilgiler başka bir ülkenin kontrol alanından ayrılacaktır. Türkiye’de altyapı içerisinde depolanacak.

Sistem testleri tamamlandı. Başarıya ulaşıldı. Sistemin önce kamu kurum ve kuruluşlarına açılması bekleniyor. Özel kişilerin daha sonra kullanılmak üzere açılabileceği söylenir. Promosyonun kısa sürede gerçekleşmesi bekleniyor.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir