Son Dakika Haberleri: Altın devde eski savaş! Paydaşlar birbirine karışıyor

Son Dakika Haberleri: Altın devde eski savaş! Paydaşlar birbirine karışıyor

İstanbul Altın Rafinerisi 20 ‘Miras kavgası’ alanında, Türkiye’nin 500 sanayi şirketi listesi 18 milyar lira ciro ile birinci sırada yer aldı. Türkiye’nin ilk resmi altın rafinerisi, ‘miras savaşı’ durumunda şirketin hissedarı olan aile üyelerinin zamanıdır. 670 milyon liranın emlak savaşının tarafları arasında 2008’de ölen karısı Halaç’ın karısı wifelknur Halaç ve Halaç’ın kardeşi Hzcan Halaç da vardı. Çocuklar Üç çocuğu olan Lakanur Halak, yüzde 32’sine sahip olan şirketi bilmediğini iddia ediyor.

Özel denetçi

Ilakanur Hallak, hisselerine ilişkin haklarını kullanamayacaklarını iddia ediyor. Yüksek cirolu şirketin faaliyetlerini kontrol edemediklerini iddia eden Knakanur Halak, Genel Kurul ve Yönetim Kurulu’nun kararını bozmak için peş peşe başvurdu. Ortaklığın sona ermesi için şirketin geleceği konusunda önemli davalardan biri açıldı. Söz konusu davada, Alaknoor Halak ve çocuklarından hisselerinin değerini belirleyerek hisselerini ödemeleri istendi. Şirket hesaplarını incelemek üzere bir denetçinin atanması da istenmiştir. Bekirkoi Asliye Hukuk Mahkemesi özel denetçi atadı. Atanan mali müşavir şirketin hesaplarının raporunu mahkemeye sunacaktır.

Performans takibi

Mülkiyet aleyhine açılan hukuk davalarına ek olarak, taraflar arasında çeşitli şikayetler de yapılmıştır. Kovuşturma soruşturmalarından sonra, şirketin ana hissedarı olan dolandırıcılık Halaç ve eski çalışan Ahmet Balcı’ya “nitelikli sahtekarlık”, “sahtekarlık sahtekarlığı” ve “serbest ticaret işlemleri” suçlarından dava açıldı. İki sanık, 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde çmer Halaç’ın karısı urlknur Halaç’a ödediği işleri vermekle suçlandı.

‘Çocuklarım için çalışacağım’

Dev şirket hissedarı iantlknur Halaç, Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “Üç çocuğum var. Haklarını korumaya çalışıyorum. Eşim, çocuklarının geleceği için kurduğu bu şirket uğruna öldü. Hissedarıyız, Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden biri. Ancak şirkete giremiyoruz. Birçok sahtekarlık çalışması ve işleminin yapıldığını görüyoruz. Mahkemeden şirket için bir denetçi atanmıştır. Ağır cezada görülen davamız hapisteydi. Dosya, ‘nitelikli dolandırıcılık’ şüphesi güçlü olduğundan ağır ceza mahkemesine taşındı. ”

‘Bir CUM ile yerleştirildim’

Dava kapsamında kendini savunan Withinzcan Halaç, tahrif edilen faturalarla “ilgilenmiyorum” dedi. Özetle Hzcan Halaç, “mirasçıların varlıklarını azaltmayı düşünmedim.” Ancak, diğer tarafın kaliperi benim için takması için birçok neden var. Ben gerçek kurbanım. Amaçları beni bir gün cezalandırmak ve şirketi mütevelli olarak atamak olabilir. Diğer sanık, Ahmet Balki suçlamayı kabul etti. Balcı, “İşten çıkarılma tehdidinde bulundum. Faturaların Hlknur Halaç aleyhine kullanılacağını bilmiyordum. “

Kilit bölge

Şimdi Türkiye’nin ilk resmi altın rafinerisi, 1996 yılında İstanbul Altın Rafinerisi (IR) gündemi ‘miras savaşı’ ile kuruldu. Şirketin hisseleri, 2002 yılında merhum işadamı Hmer Halaç tarafından satın alınan kamu desteği ile kuruldu. Zaman içinde önemli bir büyüme kaydeden şirket, geçtiğimiz yıl 18 milyar 245 milyon TL ciro bildirdi. Şirket, 835 milyon dolarlık ihracatı ile 2018 kuyumculuk sektöründe ihracat şampiyonu oldu. IAR, 16. büyük sanayi kuruluşudur.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir