Son 24 saat içinde 5 bin 500 sivil İdlib’e gönderildi

Son 24 saat içinde 5 bin 500 sivil İdlib'e gönderildi

Yetkililer, saldırıdan sonra rejimin ve destekçilerinin Türkiye sınırındaki kamplarda kaldıklarını söyledi.

Ateşkes Suriye’nin İdlib Gerginlik Giderici Bölgesi’nde ihlal edildi.

Son 24 saat içinde 5 834 sivil Rusya’dan hava saldırıları, Esad rejimi ve İran tarafından desteklenen terörist gruplar nedeniyle yerlerinden edildi ve Rusya saldırıları 1 sivilin ölümüne ve 8 sivilin yaralanmasına neden oldu.

Bölgedeki göç verileri üzerinde çalışan Suriye Müdahale Koordinatörü müdürü Muhammed Hallaz, Sensefra ve Mozara Enlaruz, Fatira, Bara ve Kfervid köylerinden Sable Zawey ve Sable i Hisebo bölgelerinden kaynaklanıyor. söyledi.

Idlib fotoğraf galerisinde 5.800 vatandaş yerlerinden edildi

Kampta binlerce Triveni keşif sütür hattı var

Son 24 saat içinde gerçekleşen bu tür saldırılar nedeniyle 5 bin 834 sivil, Türkiye sınır çizgisi boyunca kamplara göç etmek zorunda kaldı. Ateşkes ortamından yararlanan 285 bin 403 sivil evlerine döndü.

Dün yaşanan ateşkesi ve sınırdaki iç savaş uçakları tarafından yapılan hava saldırıları nedeniyle sivil yerleşim sonucu en az üç sivil öldürülmüş ve üç sivil yaralanmıştır. Hava saldırıları sabahın erken saatlerine kadar devam etti.

IDLIB’de kaydedilenler

Türkiye, Rusya ve İranlılar 4-5 Mayıs 2017 tarihleri ​​arasında İdlib ve çevre illerin bazı bölgelerinde (Lazkiye, Hama ve Halep illeri), eyaletin kuzeyindeki Humus, Doğu Guta ve başkent Şam’daki ülkenin güney bölgelerindeki Astana toplantısına katılıyorlar. (Dera) ve Kunnetra eyaletleri dahil olmak üzere 4 “gerilim azaltma bölgesi” oluşturulmuştur).

Ancak rejim ve İran destekli militanlar 4 alanın 3’ünü işgal etti ve burada Rusya’nın hava desteği ile ateşkes ilanı ve İdlib’e odaklanma ile statükonun korunmasına karar verildi.

Zamanından önce iletişime geçildi

Eylül 2018’de, 17 Eylül 2018’de Soçi’deki ateşkesin güçlendirilmesi ve Türkiye ve Rusya’daki askeri inşaatın hızına karar vermek için ek bir anlaşmaya varıldı. Saldırılarından kısa bir süre sonra yeniden başlayan rejim kuvvetleri, bölgeyi tamamen işgal etmek için Mayıs 2019’da bir kara operasyonu gerçekleştirdi.

Bu bağlamda, rejim ve destekçileri Hama’nın güney ve batı ülkesinde, Hama’nın güney ve batı kırsalının yanı sıra İdlib’in önemli ilçeleri ile de birkaç yerleşim yeri işgal ettiler.

ATE ATKES DEFES tarafından yayınlandı

Soçi uzlaşmasından bu yana rejim ve destekçileri İdlib’e yönelik saldırılarda 1800’den fazla sivili öldürdüler. Ocak 2019’dan bu yana yaklaşık 2 milyon sivil göç etti. Türkiye ve Rusya 12 Ocak’ta ateşkes başlatmayı kabul ettiler, ancak Esad rejimi ve müttefikleri ateşkes İdlibini savunmak için saldırılarına devam ettiler.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın başkenti Moskova’da yeni bir anlaşmaya vardılar, 5 Mart’ta son ateşkes 6 Mart 00.01’de yürürlüğe girdi. Rejim güçlerinin ara sıra ihlal edilmesine rağmen, ateşkes büyük ölçüde saygı görüyordu.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir