Sivil gaz borcu 2 milyar lire ulaştı

Sivil gaz borcu 2 milyar lire ulaştı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB Türkiye Doğal Gaz Konseyi’nin Haziran toplantısı yapıldı. Toplantıda doğal gaz sektörünün gelişimi, salgın dönemi, toplanması ve yatırımı değerlendirildi.

GAZB BaşkanıR Türkiye Doğal Gaz Konseyi Başkanı ve Başkan Yardımcısı Yasser Arslan, sonbahar koleksiyonunu, Mart ayında başlayan salgı ile vurguladı.

Arslan, Ocak 2020’de koleksiyonların yüzde 99,8 olduğunu söyledi. “Mart ayında koleksiyonlar yüzde 85’e, Nisan ayında yüzde 80’e düştü. Mayıs ayında bir miktar yükseldi ve yüzde 88’e yükseldi. “

Arslan, tüketicinin salgın dönemi olarak bilinen Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 1,5–2 milyar TL borç biriktiğini söyledi. Durumun bölgede önemli bir mali yük oluşturduğunu belirten Arslan, ödeme alışkanlıklarının yeniden kazanılması için çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Öyleyse, bu miktarlara ulaşan tüketicinin borcu nasıl geri ödenecek? Kampanyanın, 2 milyar TL’ye kadar olan borçları ödemeye yönelik taksitler veya düşük faiz oranları dahil beklentileri arttı. Sektördeki kaynaklar, bu yönde bazı adımlar atmanın hem müşterileri hem de gaz şirketlerini kolaylaştırabileceğini belirtti.

Toplantıda ayrıca gaz sektörüne yatırım hakkında bir sunum yapıldı. Buna göre 2019 yılında sektöre 1,1 milyar TL yatırım yapılmıştır. Türkiye’de 66,4 milyon kişi şu anda 52,2 milyon kişi aktif olarak belirtilen gazı kullanan gaz kullanabilecek durumda. Müşteri sayısı arttıkça evlerde tüketim artar. Gaz tesisi tüketimi azalıyor.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir