Sıralama yasağı uzatılmalıdır

Sıralama yasağı uzatılmalıdır

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan paketin detayları netleşmeye başladı. Paket kapsamında kısa çalışma uygulamasından normal işe dönen işverenlere işsizlik fonundan teşvikler verilecek. İşçi ücretlerinin bir kısmı çalışma süresinin kısaldığı fon tarafından karşılanacaktır. Böylece normalleşme süreci çalışma hayatı boyunca hızlandırılacaktır.

İşten çıkarılma yasağı 17 Nisan’dan itibaren başladı. İşten çıkarılan çalışanlarını 1 Ocak 2020’ye kadar yeniden istihdam eden işverenlere işten çıkarılma yasağı uygulanıncaya kadar prim teşviki verilecektir.

Kayıt dışı istihdam oranını azaltmak için, işverenlere sigortasız çalışan bir çalışanın sigorta girişi için bir teşvik sağlanacaktır.

Edge Group tarafından esnek çalışma

25 yaşın altındaki kişilerin esnek istihdamı ve 50 yaşın üzerindeki kişiler için kolay istihdam sağlanacaktır. Esnek çalışan kişilerin sosyal güvenlik işlemlerini kolaylaştırması planlanmaktadır.

Kaçırmak zaman alır

Salgın nedeniyle, daha düşük prim ödeneklerinden yararlanmak için son 3 yılda 600 prim gününden prim azaltmak için 450 gün hizmet sözleşmesi ve son 3 yılda 120 gün ile 60 güne düşürülmüş çalışma koşulları gitti. Yıl sonuna kadar sağlanan tesisin 30 Haziran’a kadar uzatılması öngörülmektedir.

17 Temmuz’da sona eren fesih süresi önümüzdeki üç ay için uzatılacak. İşten çıkarılma döneminde işsiz olmasına rağmen ödenen veya işsizlik yardımı almayan kişilere 39,24 TL nakit para verilmeye devam edilecektir.

Yasaya göre, zamanın uzatılması sistemi, başkan ve diğerlerinin kararı ile uygulanacaktır. Mevzuatın önümüzdeki günlerde TBMM Başkanlığına sunulması önerilmektedir.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir