Silahlı gruplar Libya’nın en büyük petrol sahasına baskın düzenledi

Silahlı gruplar Libya'nın en büyük petrol sahasına baskın düzenledi

Petrol sahasındaki işçiler üretimi durdurmakla tehdit edildiler.

Libya’daki silahlı gruplar, 2 gün önce üretime başlayan ülkenin en büyük petrol sahası Arera’ya baskın düzenledi.

ABD merkezli Bloomberg haberlerine göre, 18 Ocak’tan bu yana kapatılan ve 2 gün önce üretime başlayan Arera petrol sahası silahlı bir grup tarafından basıldı.

Olay, üretimin 5 ay süreyle askıya alındığı whereerara’da faaliyetlerin başlamasından 2 gün sonra meydana geldi.

“Petrol üretimini durdur” üç

Raporda, silahlı adamlar petrol sahası işçilerini üretimi durdurmakla tehdit etti. Baskından sonra petrol üretiminin durup durmadığı henüz doğrulanmadığı bildirildi.

Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC), çalışanların tehdide boyun eğmemelerini ancak olayın meydana geldiği yerlerin hala belirsiz olduğunu söyledi.

Üretim 7 Haziran’da başladı

Libya Ulusal Petrol Otoritesi 7 Ocak’ta Aurera petrol sahasında üretimin yeniden başladığını açıkladı.

Kurum, günlük 300 bin varil ham petrol üretim kapasitesine sahip Arara’da 30 bin varil ham petrol üretileceğini söyledi.

HAFTER’in petrole karşı mücadelesi

18 Ocak’ta Almanya’daki Libya Krizi Uluslararası Berlin Konferansı’ndan bir gün önce, Libya’nın doğusundaki yasadışı silahlı kuvvetlerin Putish lideri Haatar’a bağlı silahlı grup “Petrol Koruma Muhafızları” emri verildi. Petrol Hilal bölgesinde yer alan Brega, Ras Lanuf, Hariga, Kuveyt ve Sidra’daki ihracat limanlarını kapattı.

Libya Ulusal Petrol İdaresi 18 Ocak’ta yaptığı açıklamada, daha sonra liman ve tedarik hatları kapandığında milisler ve destekçilerle bir kuvvet ilan ettiğini açıkladı. Khachar yanlısı olduktan sonra, kabile liderleri Arara ve El-Phil petrol sahalarında üretimi durdurduklarını da açıkladılar.

Profesyonel lider gruplar, Birleşmiş Milletler’in ilk meşru Libya hükümeti üzerinde siyasi baskı oluşturmak amacıyla petrol üretimini durdurmak için ülke ekonomisine 5 milyar dolar zarar verdi.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir