Satürn’ün uydusu Titan, 100 kat daha hızlı hareket ediyor

Satürn'ün uydusu Titan, 100 kat daha hızlı hareket ediyor

Satürn’ün uydusu Titan’ın gezegenden 100 kat daha hızlı hareket ettiği keşfedildi.

Satürn’ün en büyük uydusu ve yoğun atmosferiyle bilinen tek doğal uydu olan Titan, Dünyanın dışındaki yüzeyde kararlı bir sıvı olduğu kanıtlanan ikinci gök cismi olma özelliğine sahiptir.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve İtalyan Uzay Ajansı’ndan bilim adamlarının keşfi, Titan’ın Satürn’den çok daha hızlı hareket ettiğini gösterdi.

Saniyeden 100 kat daha hızlı çıkarın

Bilim adamları NASA verilerini Cassini uzay aracını kullanarak hesapladılar, TitanyumNın-nin ‘ Satürn gezegeniYılda 11 santimetre, yani düşündüğünden 100 kat daha hızlı olduğunu gösterdi.

Zaman kaldırılan 1,2 mililitre

Ayrıca keşfin Titan’ın Satürn’e yaklaştığı izlenimini yarattığı ve bu arada gezegenden 1,2 milyon kilometre uzağa geçtiği söyleniyordu.

SATURN

Satürn, güneş sisteminin ilk günlerinde 4.6 milyar yıl önce kurulurken, gezegenin halkalarının varlığı ve 80’den fazla uydu sistemi üzerine araştırmalar devam ediyor.

Teorik Astrolog Jim Fuller, California Teknoloji Araştırma Enstitüsü’nde “Bu, Satürn’ün ay sisteminin ve potansiyel halkalarının daha önce düşünülenden dinamik olarak daha gelişmiş ve gelişmiş olduğunu gösteriyor.” dedim.

Son olarak, aşağıdaki bilgileri ekleyelim: Dünyanın Ayı Ay da her yıl Dünya’dan 3.8 santimetre hareket ediyor.

Instagram: @eshteknoloj

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir