Reflü hastaları için uzmanlardan Sahur ve Iftar önerileri

Reflü hastaları için uzmanlardan Sahur ve Iftar önerileri

İç hastalık ve gastroenteroloji uzmanı Dr. Mehmat Seth Budadik, mide içeriğinin yemek borusu ve asidik mide suyu için “reflü” olarak adlandırıldığını ve mideden çıkan sindirim enzimlerinin yemek borusunun dokularına zarar verdiğini belirtti.

Oruç tutmanın reflü etkilerini azalttığını belirten Budesiç, “Oruç mide içeriklerini ve asit içeriğini uzun süre düşük tutar ve reflüyi azaltır. Bazı reflü hastalarına şunu söyleriz” Göğsümdeki yanma hissi nedeniyle yemek yemiyorum. Bu hastalar açtır ve mağduriyetlerine hitap etmektedir. Sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğu bir hastalık. “Dedi.

Araştırmalar, oruçlu hastaların reflü açısından daha iyi hissettiklerini, reflü ataklarını önlemek için daha az yemenin önemli olduğunu öne sürdüğünü belirten Budasac, “Sıvı gıdalar bir saat içinde sindiriliyor Ve katı gıdalar 3 saat içinde sindirilir ve mideden bağırsaklara 12’de hareket eder. Sıvı yüklü bir yemekten bir saat sonra, aşırı dozda olmamasına göre, Ifta Veya Sehur önemli değil, 2-3 saat katı ağırlıktaki yiyeceklerden sonra mide tamamen boşaltılır.Dinya edebiyatında, Peygamberimizin yemediği ve masanın üzerinde tamamen yükseldiği ideal bir davranıştır. vardır.

Profesör Dr. Buğdacı, iftar hastalarına İftar veya Sahur’dan hemen sonra uzanmak istiyorlarsa 20-30 derecelik bir reflü yastığı kullanmalarını tavsiye etti.

“Sigara içenlerde büyük artış”

İftar hastalarına İftar ve Sahur’a tavsiyede bulunan Buğdacı, “Reflü hastaları genellikle onları rahatsız ettiklerini bildikleri gıdalardan kaçınmalıdır. Sigara içenlerde reflü dikkate değerdir Artan alkol kullanımı, aşırı yeme, içme, yağlı yiyecekler, çikolata ve ekşi ürünlerden kaçınılmalıdır Meyve ve sebzeler soyulmadan tüketilmelidir, örn. Yiyecek için, elma kabukları soyulmalıdır, çünkü kabuğu sindiren mide sindirmek için fazla asit bırakmaz, bu da reflü şikayetlerinin ana sebebidir. “

Buğdacı, reflü hastalarının çay, kola ve kahve alımını azaltmaları gerektiğini ve açık çay ve sütlü kahveyi tercih etmenin daha yararlı olacağını söyledi.

Kilo kaybının reflüde de yararlı olduğunu belirten Buğdacı, “Literatür oruç tutmanın yüzde 10 kilo kaybına neden olabileceğini belirtiyor. Bu nedenle İftar ve Sahur’da düşük kalorili yiyecekler tüketiyor İstiyorum. ” Dediler.

Ramazan ayı boyunca reflü şikayeti olan bazı hastaların arttığını belirten Buğdacı, “Bazı reflü hastaları zihinsel olarak yiyecek ve içeceklere odaklanırsa, midede gastrit ve reflü bulguları artabilir Yiyecek mideye girdiğinde, sindirim süreci maksimum asit salgısı ile başlar, iftarda çok miktarda yiyecek tüketilmemeli, yiyecek az miktarda tüketilmelidir. Kısmen küçük miktarlar tercih edilmeli ve yiyecekler mideye yavaşça ve iyice çiğnendiği için gönderilmelidir. Adı geçerlidir. “

Şikayeti geçmeyen hastalara antasit şurubu da öneren Buğdacı, şikayeti devam eden hastaların yeni tip koronavirüs virüsü salgını ve gastroenteroloji için hastanelerden maske takmaları gerektiğini önerdi. Hasta Klinikleri için geçerlidir.

Bunları da düşünebilirsiniz

You might like

About the Author: Bertan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir