Protestocular Lübnan’daki merkez bankasına girmeye çalışıyor

Protestocular Lübnan'daki merkez bankasına girmeye çalışıyor

Sokaktaki protestocular, yerel para biriminin Lübnan’daki dolar karşısında değer kaybetmesinden sonra başkent Beyrut’ta Merkez Bankası’na girmeye çalıştı.

Ülkede devam eden ekonomik krizin bir sonucu olarak, son iki günde 4 bin Lübnan liradan 4 bin Lübnan liraya, başkent Beyrut’taki caddelere götüren protestocular ve lastik ve ovma konteynerlerindeki diğer birçok alan Yolları kapatmak için çalışmalarına devam etti.

Merkez bankasına girmeye çalıştılar

Başkent Hamra Caddesi’nde merkez bankasına girmeye çalışan protestocular bahçenin büyük demir kapısını kırmaya çalıştılar, ancak güvenlik güçlerinin müdahalesinden sonra geri çekilmek zorunda kaldılar.

Protestocular Lübnan’daki merkez bankasına girmeye çalışıyor

Ateşe vermek

Beyrut şehir merkezindeki Hükümet Sarayı’nın önüne gelen ve çevredeki işyerlerine zarar veren işçiler güvenlik güçlerinin müdahalesinden dolayı geldi.

41 kişi dahil

Lübnan Kızılhaç Örgütü, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Trablus’taki gösterilerde yaralanan 33 kişiye ilk yardım müdahalesi verildiğini ve 8 yaralımın hastaneye kaldırıldığını söyledi. Açıklamada, başkent Beyrut’taki Riyad Sulh Meydanı’nda sağlık müdahalesine devam ettiği kaydedildi.

Boynuzlu Onlarca Otomotiv Turu

Düzinelerce motorla gelen bir konvoy ile bir korna sesi ile şehir merkezine yürüyor.

Ülkedeki ekonomik krizden sorumlu olan Parlamento ve Merkez Bankası’nda siyasi partilere karşı çıkan insanlar yoldan geri adım atmayacakları sloganlar atıyorlar.

İç savaş sonrası Lübnan’daki en büyük kriz

Çeşitli din ve mezheplere dayanan siyasi bölünme açısından çok kırılgan bir yapı olan Lübnan ekonomisinin 1975-1990’da İç Savaş’tan bu yana en büyük krizi yaşadığı söyleniyor.

Sermayenin çıkışına karşı daha katı uygulamalar uygulayan bankalar yabancı para transferlerini aylarca askıya almış ve döviz hesaplarının müşteri hesaplarına çekilmesini yasaklamıştır.

Kural çalışmalarını yerine getirmeme

Yerel para birimi, Lübnan sterlini, merkez bankası kuru sabit tutsa bile, karaborsada değer kaybetmeye devam ediyor. ABD doları resmi döviz kurunda 1500 Lübnan lirası olmasına rağmen, karaborsada birkaç aydan fazla 4 bin lire işlem görüyor.

Kamu Borcu 90 Milyar Dolardan Çıktı

Başbakan Hassan Diab ayrıca ülkesindeki kamu borcunun 90 milyar dolardan fazla olduğunu ve Lübnan’ın tarihinde ilk kez olduğunu söyledi.

IMF’den 10 milyar dolarlık kredi almak

Lübnan hükümeti, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile her yıl 2 milyar olmak üzere 10 milyar dolar kredi almanın müzakerelere başladığını duyurdu.

Türkiye Lübnan merkezli haber kanallarını protesto etmek için burayı tıklayın

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir