Olof Palme katliam dosyası kapatıldı

Olof Palme katliam dosyası kapatıldı

1986’da İsveç Başbakanı Olof Palme’in öldürülmesi için dosya kapatıldı.

Savcı Christer Peterson tarafından yapılan açıklamada, Palm’ın katilinin Stig Engstrom adlı bir grafik tasarımcı olduğunu, ancak dosyanın Angstrom’un ölümü nedeniyle 2000 yılında kapatıldığını belirtti.

İsveç’in sosyal demokrat Başbakanı Olof Palme, 1986 yılında oğlu ve eşi ile birlikte sinemada vuruldu ve öldürüldü. Yıllar içinde çözülmemiş olan Palme cinayeti İsveç’te uzun bir tartışma başlattı.

Güney Afrika istihbaratında suikast üzerine komplo teorileri çok sayıda kişi ve kuruluş hakkında PKK’dan getirildi.

Avrupa’da etkili bir politikacı profili olan Olof Palm’ın Soğuk Savaş döneminde hem ABD’ye hem de Sovyetler Birliği’ne karşı bir politika izlemesi gerçeği komplo teorilerini ağırlaştıran faktörlerden biriydi oldu. Vietnam’ın Amerikan bombardımanını eleştiren Palmiye döneminde, ABD ve İsveç arasındaki ilişkiler bir süre dondu.

Güney Afrika’daki apartheid rejimini sert bir şekilde eleştiren Olof Palm, siyahların siyasal örgütlenmesine finansal destek sağladı ve nükleer silahsızlanma için kampanya yürüttü.

Palme öldürülmeden önce İsveç hükümeti PKK’yı terör örgütü olarak tanıdı ve PKK lideri Abdullah Okalan’ın ülkeye girmesine izin verilmedi.

Gizli bir mühendis nedir?

BBC Türkiye tarafından derlenen bilgilere göre, genel olarak cinayetin gerçekleştiği yerin yakınında bulunan Scandia Sigora şirketinde çalışan Stig Engstrom, yaklaşık 20 tanıktan biri ve 2000 yılında intihar etti.

Polis, Angstrom’un olayla olan bağlantısını 2018’de araştırmaya başladı. Angstrom, İsveçli gazeteci Thomas Pettersson tarafından 12 yıl boyunca yürütülen bir çalışmada ilk kez şüpheli olarak seçildi.

Pettersen, bu kişinin silahlar için eğitildiğini, silah toplayan birini tanıdığını ve Magnum tabancalarıyla ilgilendiğini söyledi.

Angstrom’un olayla ilgili ifadesinde de çelişkiler vardı. Başbakana suni teneffüs olduğunu, ancak bunun gibi bir şey olmadığını söyledi.

Ancak çoğu Angstrom’un teorisine inanmadı. Bir kere, çok genç ve zekiydi. Ancak, birçok kişi katili uzun boylu, iyi organize edilmiş olarak tanımladı. Engstrom daha önce hiç böyle bir suç işlememişti.

Stig Engstrom’un eski karısı, 2018’de İsveç’teki Expressen gazetesine verdiği röportajda, 2017’de dedektifler tarafından sorgulandığını söyledi.

Angstrom’un mahkum olma şansının çok zayıf olduğunu ve “Çok çekingen olduğunu söyledi. Sineklere bile zarar veremedi” dedi.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir