Okyanuslardaki plastik atıklar balık sayısını aşabilir

Okyanuslardaki plastik atıklar balık sayısını aşabilir

Dünya sularındaki plastik atık miktarı, her zamankinden daha fazla tehdit altındaki okyanusları korumak için adımlar atılmadıkça, 2050’de balık sayısını aşacaktır.

Çeşitli deniz organizmalarından ve mikroskobik planktondan su kuşlarına ev sahipliği yapan denizler her zamankinden daha fazla tehdit altındadır.

Okyanusları korumak için adımlar atılmazsa, 2050’de Dünya’nın sularındaki plastik atık miktarı balığa geçebilir.

“Mavi Gezegen” denilen okyanusların ve denizlerin korunması, suyun dörtte üçü tarafından kapsanan ve uzaydan bakıldığında mavi görünen Dünya, doğadaki yaşam döngüsünün devamı ve sürdürülebilir kalkınma için kritik öneme sahiptir .

Dungar her yerde artar

Ancak, iklim değişikliği, plastik ve petrol kirliliği ve aşırı kirlilik gibi nedenlerle dünyanın yüzde 71’ini kaplayan okyanuslar her gün tükenmeye doğru ilerliyor.

ocena

İnsan tarafından üretilen karbondioksiti yaklaşık yüzde 30 oranında emen okyanuslarda, okyanus asidifikasyonu Sanayi Devrimi’nin başlangıcından bu yana yüzde 26 artmıştır.

Çoğu kara kökenli kaynaklardan gelen deniz kirliliği, okyanusun kilometrekaresi başına ortalama 13.000 parça plastik atık ile endişe verici seviyelere ulaşmıştır.

Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre, deniz suyunda her yıl ortalama 8 milyon ton plastik karıştırılıyor.

Plastik balıklar

Bu durum devam ederse, 2025 yılına kadar her 3 ton balık için 1 ton plastik üretileceği ve 2050’ye kadar denizlerde ve okyanuslardaki plastik miktarının deniz organizmalarını aşacağı tahmin edilmektedir.

Yunuslar, balinalar ve su kuşları, doğada kaybolmaları onlarca yıl süren plastik yiyecekler tüketir. Plastik kirliliği, atıkları gıda olarak kabul edilen, boğulmuş veya plastik parçalara tutturulmuş ve ölümü bekleyen deniz canlılarına neden olur.

Plastik atık tahminleri, derinliği 10 bin 911 kilometre ile 11 bin 30 kilometre arasında ölçülen Mariana Çukuru’na ulaştı.

 Okyanus

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir