Noric Hoydians’ta 4.500 yaşında bebek şişeleri çıktı

Noric Hoydians'ta 4.500 yaşında bebek şişeleri çıktı

4.500 yaşındaki şişeler, Elajig Müze Müdürlüğü eşgüdümü altında Bingel’deki Noric Hodges kazılarında bulundu.

Kurtarma kazısı sırasında BingoL’nin Solan ilçesinde bulunan Murat köyündeki Norik Hoidis’te tamamlanan maddeler tespit edilmemiştir.

AGE’nin tam fonksiyonları

Fırat Üniversitesi Kültür ve Turizm Müzesi koordinasyonunda, Zia Kilinke Müzesi koordinasyonunda Arkeoloji Bölümü Kültür Mirası Müzesi Genel Müdürlüğü Başkanı. Öğretim üyesi Abdulkadir werezdemir’in bilimsel konsültasyonu altında kazı çalışmalarında bulunan küçük bir sürahi nesnelerinin, 4.500 yıllık tarihi olan erken Tunç Çağı’na ait bir şişe olduğu belirlenmiştir.

BEBEKLER DEĞİRMENLERİ VE SIVI İÇECEKLER SAĞLAYAN BERBERONLAR

O zamanlar bebeklerin süt ve sıvı yiyeceklerini yapmak için 50 ila 150 miligram pişmiş kilden, tek kulplu ve ağızdan yapılmış bir biberonun değerlendirildiği bildirildi.

“En değerli çalışma grubuna giriş”

2019 yılında Norik 2’de tamamlanan kazılarda bulunan nesneler hakkında bilgi veren Elazığ Müze Müdürü Ziya Kılıçça, “Çalışmalarımızda 100 metrekarelik bir alanda 46 blok açıldı. 4.600 metrekarelik bir alana inen malzeme, hem anket hem de güçlü malzeme kaydedilerek numaralandırılarak müzemize götürüldü. Burada 124 envanter kalemi tespit edilmiştir. Bu kazılarda, en eski malzeme alt tabakadan 5 metre kazılmış ve bir sonraki alanda ortaya çıkmaya başlamıştır. Erken Tunç Çağı olarak adlandırılan dönemin en ilginç eserleri, çocuklara süt vermek için kullanılan şişelerdi. Buna benzer şişeler ilk olarak aleanakkale’de kazılmıştır. Bunlar Terracotta ve M.Ö. 2.500 yıla aittir. Bu eserler ortaktır ve müzemizin en değerli çalışma grubuna girmektedir. “ dedim.

You might like

About the Author: Izer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir