New York Valisi Cuomo kapsamlı polis reform yasasını imzaladı – Haberler

New York Valisi Cuomo kapsamlı polis reform yasasını imzaladı - Haberler

New York Valisi Andrew Cuomo, tutukluluk sırasında şüphelinin boynunu zorlama yöntemini yasaklayan ve kolluk kuvvetlerinin disiplin kayıtlarını bozan kapsamlı bir polis reform yasası imzaladı.

Bir basın toplantısında Cuomo, siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddetinde ölümünden sonra Devlet Evi tarafından kabul edilen ve “en agresif polis reformu” olarak adlandırdığı yasama paketini onayladı.

Aslında, gecikmiş bir polis reformuydu. Floyd’un ölümü ilk değildi. Cuomo, bu gelişmelerin daha önce yaşanan birçok olaydan sonra yapılması gerektiğini söyledi.

Yeni yasa uyarınca, New York Eyalet Meclisi, yasaya dahil olan ve polisin kayıtlarını gizlemesine izin veren Madde 50-A’yı kaldırdı.

Bu makalenin kaldırılmasıyla birlikte, polis memurları ile ilgili belgelenmiş şikayetler, nihai düzenlemeler ve disiplin prosedürleri yıllar içinde ilk kez kamuya açıklanacaktır.

Eyalet polisinin vücut kameraları giymesini gerektiren yasa, memurların tutukluların sağlığına dikkat etmelerini de talep ediyor.

Yasa uyarınca, polis gözaltı sırasında şüphelinin boynunu basınçlandırma yöntemi de yasaklandı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, kentin polis departmanının yıllık bütçesini 6 milyar dolar azaltacağını duyurdu.

Öte yandan, Louisville, Kentucky’de ani bir polis baskını yasaklandı ve burada siyah Amerikalı Bryo Taylor’ın evinde uyurken bir polis baskını sırasında öldürüldü.

Minneapolis’te 25 Mayıs’ta dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alınan 46 yaşındaki George Floyd’un ölümü, ülkede polis şiddeti ve ırkçılıkla ilgili ömür boyu süren bir tartışma başlattı.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir