NASA uzay tuvalet yarışması düzenliyor

NASA uzay tuvalet yarışması düzenliyor

NASA, uzay aracında kullanılan tuvaleti tasarlayan kişiyi ödüllendirecek ve burada 35 bin dolar için bir astronot gönderecek.

NASA, Artemis misyonunun bir parçası olarak 2024 yılına kadar aya bir astronot göndermeyi planlıyor.

Şirket, görevde kullanacağı uzay aracında gerçekleşecek olan tuvalet için yeni bir tasarım yarışması başlattı.

Şirket, şu anda Uluslararası Uzay İstasyonunda kullanılan modelden daha yüksek olan Moon görevinde daha küçük, daha verimli ve daha işlevsel bir tuvalet tasarımı kullanmayı planlıyor.

Normal tuvaletler gibi olmayacak

NASA, tuvaletin hem Ay’ın yerçekimi hem de mikro-yerçekimi ortamlarında çalışmasını istiyor ve Ay’daki yerçekiminin, vücudun yavaş yerçekimi oranı nedeniyle Dünya’nın yerçekiminin yaklaşık altıda birini oluşturduğunu hatırlıyor.

NASA

Kazanan için 35 bin dolar

NASA, 17 Ağustos 2020’ye kadar 35 bin dolara kadar çıkacak olan tuvalet tasarım yarışmasını kazanacak. İkinci en iyi ve üçüncü tasarıma sırasıyla 10 bin ve 5 bin dolar verilecek.

Tasarım şartları

Tasarımcıların ödül alabilmesi için NASA gereksinimlerini karşılamaları gerekir. Örneğin şirket, düşük yerçekimi ile ay ortamında tuvaletin sorunsuz bir şekilde çalışmasını istiyor.

Ayrıca tasarlanmış tuvaletler 0.12 metreküpten daha büyük olmamalı ve 60 desibelden daha az gürültü seviyesine sahip olmalıdır.

NASA ayrıca bir seferde bir litre idrar ve 500 gram dışkı depolamak için tuvalete ihtiyaç duyar.

NASA tarafından düzenlenen yarışma hakkında daha fazla bilgi almak ve yarışmaya katılmak için aşağıda verilen linkle ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir