Mısır BAE ve Suudi Arabistan tarafından destekleniyor

Mısır BAE ve Suudi Arabistan tarafından destekleniyor

İtalyan hükümetinin Mısır’a 2 ‘serbest’ kategori fırkateyn satışını onayladığı söyleniyor.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, Bakanlar Kurulu dün Başbakan Giuseppe Conte başkanlığında 2 milyar avroluk çok amaçlı bir fırkateyn, bir “Spartaco Shergate” ve “Emilio Bianchi” sınıfı için yeni bir yeni İtalyan donanması yarattı. Satış onaylandı.

La Repubblica gazetesinde, Mısır’dan İtalya’ya 2 fırkateyn satılmasının yanı sıra, toplam 6 fırkateyn, 20 deniz devriye botu ve 24 M346 tipi eğitim uçağı ve 24 Eurofighter avcı bombardıman uçağı toplam 10 milyar avro değerinde. Jetler de dahil olmak üzere toplam 48 uçağın gündemde olduğu bildirildi.

MISIR BAE ve Suudi Arabistan’ın desteğiyle

La Repubblica’nın bir başka raporu, Mısır’ın son yıllarda 10 milyar avrodan fazla olması beklenen çeşitli ülkelerdeki İtalya ile yapılan savunma borsaları dışında yaptığı silah alım anlaşmalarına dikkat çekti.

Mısır, 20 SU-35 savaş uçağı ile 10 milyar avro, Rusya ile 8 milyar avro ve Fransa ile uçak alımları, ABD ile 2,5 milyar avro, Almanya ve diğer deniz unsurları dahil 4,5 milyar avro satın alıyor. Euro anlaşmalarını imzaladığı kaydedildi.

Raporda Mısır’ın yıllardır finansal zorluklarla karşı karşıya olduğu belirtilirken, “Mısır bu hesapları ancak bölgede kendini savunucu olarak güçlendiren Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) mali desteği ile ödeyebilecek.” İfade kullanıldı.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir