Lübnan’da dolardaki ani artış insanları yolda tutuyor

Lübnan'da dolardaki ani artış insanları yolda tutuyor

Ülkenin kuzey kesiminde, özellikle başkent Beyrut’ta, güneyde Trablusgarp, güneyde Sayada ve Sur’da ve diğer birçok alanda, akşamdan beri yollarda olan yüzlerce Lübnan yollarını yaktı ve trafiği durdurdu.

Protestocular, son iki gün içinde doların 4.000 Lübnan pounddan 6.000 Lübnan pound’a yükseldiğini ve işsizlik ve yaşam maliyetini artırdığını ve duruma ve devlet bankasına duruma atfettikleri sloganlar attığını bildirdi.

Ordu ve polisin yoğun güvenlik önlemleri altında öfkeli protestocular “devrim” sloganlarıyla devam ediyorlar.

Merkez Bankasından Çıkarma

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selme, Lübnan Merkez Bankası’nın ABD Doları karşısındaki küçümsemesinin sosyal medyada abartılı olduğunu söyledi.

Ülkede faaliyet gösteren tüm döviz işletmelerinin Merkez Bankası’ndan 3 bin 850 Lübnan doları alabileceğini ve 48 saat içinde kademeli olarak 3 bin 200 Lübnan Lirası, Selme döviz ihtiyacına ulaşacağını söyleyerek Bu nedenle, Merkez Bankası sağlayacaktır. Bu işletmelerin devredileceğini unutmayın.

Selme, lisanssız para alışverişinde bulunanlara karşı yasal işlem yapılacağını söyledi.

Protestocular merkez bankasına girmeye çalıştı

Protestocular yerel para biriminin dolar karşısında rekor seviyelerde değer kaybetmesiyle Lübnan’da yola çıktılar ve başkent Beyrut’ta Merkez Bankası’na girmeye çalıştılar.

Ülkede devam eden ekonomik krizin bir sonucu olarak, son iki günde 4 bin Lübnan liradan 4 bin Lübnan liraya, başkent Beyrut’taki caddelere götüren protestocular ve lastik ve ovma konteynerlerindeki diğer birçok alan Yolları kapatmak için çalışmalarına devam etti.

Başkent Hamra Caddesi’nde merkez bankasına girmeye çalışan protestocular bahçenin büyük demir kapısını kırmaya çalıştılar, ancak güvenlik güçlerinin müdahalesinden sonra geri çekilmek zorunda kaldılar.

Beyrut şehir merkezindeki Hükümet Sarayı’nın önüne gelen ve çevredeki işyerlerine zarar veren işçiler güvenlik güçlerinin müdahalesinden dolayı geldi.

Lübnan Kızılhaç Örgütü, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Trablus’taki gösterilerde yaralanan 33 kişiye ilk yardım müdahalesi verildiğini ve 8 yaralımın hastaneye kaldırıldığını söyledi. Açıklamada, başkent Beyrut’taki Riyad Sulh Meydanı’nda sağlık müdahalesine devam ettiği kaydedildi.

Düzinelerce motorla gelen bir konvoy ile bir korna sesi ile şehir merkezine yürüyor.

Ülkedeki ekonomik krizden sorumlu olan Parlamento ve Merkez Bankası’nda siyasi partilere karşı çıkan insanlar yoldan geri adım atmayacakları sloganlar atıyorlar.

Lübnan’daki ekonomik durum

Çeşitli din ve mezheplere dayanan siyasi bölünme açısından çok kırılgan bir yapı olan Lübnan ekonomisinin 1975-1990’da İç Savaş’tan bu yana en büyük krizi yaşadığı söyleniyor.

Sermayenin çıkışına karşı daha katı uygulamalar uygulayan bankalar yabancı para transferlerini aylarca askıya almış ve döviz hesaplarının müşteri hesaplarına çekilmesini yasaklamıştır.

Birkaç ay boyunca, yerel para birimi Lübnan lirası, merkez bankası kuru sabit tutsa bile, karaborsada değer kaybetmeye devam etti. ABD doları resmi döviz kurunda 1500 Lübnan lirası olmasına rağmen, karaborsada birkaç aydan fazla 4 bin lire işlem görüyor.

Başbakan Hassan Diab ayrıca ülkesindeki kamu borcunun 90 milyar dolardan fazla olduğunu ve Lübnan’ın tarihinde ilk kez olduğunu söyledi.

Lübnan hükümeti, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile her yıl 2 milyar olmak üzere 10 milyar dolar kredi almanın müzakerelere başladığını duyurdu.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir