Libya Petrol Kaynakları

Libya Petrol Kaynakları

Ülkenin en büyük petrol ve gaz tesisleri, Darby Hobby’nin kontrol altında tutmaya çalıştığı bir bölgede bulunuyor.

Afrika kıtasında en fazla petrol rezervine sahip olan Libya’da hidrokarbon üretimi ve ihracatı son yıllarda iç savaştan ciddi şekilde etkilenmiştir.

Doğu ülkesine bağlı bir milis olan Putchist nefretçinin, Birleşmiş Milletler (BM) ‘den önce meşru Libya hükümeti üzerinde siyasi baskı kurmak için petrol üretimini durdurmasının verdiği zarar 100 milyar doları aştı.

Petrol kaynakları üzerindeki hakimiyetlerini kurmak isteyenler, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Türkiye ve Fransa, birkaç hafta sonra planı bozdu.

“Her zaman işlem süresinden sonra olabilir”

Uluslararası tanınırlığı olan meşru bir hükümetin yönetiminin yanında durmakta olan Ankara Faiz S. Serak, İHA’lar ve ŞAH ile savaşın gidişatını değiştirirken, o zamandan bu yana büyük bir zemin kaybı yaşadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT ortak yayınında Libya’daki son durumu paylaştı, “Defter herhangi bir zamanda işlemden çıkarılabilir. Olaylar bunu gösteriyor.” dedim.

En büyük kaplama yağı ve doğal gaz tesisi

Daha sonraları, Libya’nın doğusundaki gayri meşru silahlı milislerin liderleri olan yeraltı yeraltı kaynaklarıyla dikkat çekmeye çalışıyorlar.

Akdeniz kıyılarında 350 kilometre boyunca Sidre’den Bingazi’ye uzanan bölge, ülkenin Sidre, Ras Lanuf, Briga ve Zuvetin gibi en büyük petrol ve gaz tesislerine sahiptir.

YAĞIN ÖMRÜ, LİBERYA

Petrol, ülkedeki tüm petrol ihracatının yüzde 60’ını oluşturuyor. Buna göre bölgedeki rafinerilerden biri olan Sidre’nin günlük üretim kapasitesi 350 bin, Ras Lanf 220 bin, Zuveitin 100 bin ve Briga 8 bin varil.

Ülkede 19. yüzyılın sonlarında “siyah altın” keşfinden bu yana, petrol geliri kaplama ekonomisinin ömrü olmuştur.

Şu anda Trablus yönetiminin kontrolü altında faaliyet gösteren Maritel, günlük 110 bin varil ve Xavi 150 bin varil üretim kapasitesine sahip.

Türkiye LİBYA’da petrol bulacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPE) Fatih Dönmez, komşu ülkelerin petrol arama ve üretiminde güçlü bir oyuncu haline geldiğini ve bunun Libya’da petrol arama faaliyetleri başlatacağını söyledi.

Bakan Dönmez, TP’nin Libya’daki petrol arama ve üretim faaliyetleri için lisans başvurusunda bulunduğunu söyledi. “Libya ile yapılan anlaşma kapsamında 7 lisans alanı belirledik. 3-4 ay içinde sismik aramalar yapacağız ve bundan elde edilen verileri değerlendirdikten sonra konumu belirleyeceğiz.” dedim.

Günlük 800 bin varil petrol üretim sıkıntısı

2014’ten bu yana, savaşının bir parçası olarak daha sonradan petrol üretimi Libya’ya şimdiye kadar milyarlarca dolar zarar verdi.

Libya Ulusal Petrol Kurumu’ndan elde edilen verilere göre, petrol hilal sektöründeki üretim kesintileri günde 800.000 varil petrol üretimi kaybına ve yaklaşık 55 milyon dolarlık bir zarara yol açıyor.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir