Kovid-19’un Washington merkezli düşünce kuruluşunda tartışılan akademi üzerindeki etkileri

Kovid-19'un Washington merkezli düşünce kuruluşunda tartışılan akademi üzerindeki etkileri

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), THO Profesörü, “Kovid-19 dönemi ve sonrasında Akademi, Araştırma ve Yenilik” unvanı ile. Dr. Flood Zaliha Koac, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Muzaffar Kerr ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü. Sondan Durukanoğlu Feyiz video konferans yoluyla konuşmacı olarak yer aldı.

Salgından kaynaklanan ekonomik krizin araştırma finansmanını olumsuz etkilediğini belirten Feisz, “Gelecek yıl bilimsel çalışmaların sayısında bir azalma olmasını bekliyoruz. Politikalarımızı daha az sayıda çalışma sayısına uyarlamalıyız. Bizim bir numaralı işimiz olmalı. ” Yorumlananlar.

Salgın hastalıkların araştırmada laboratuvarlara gidememe ve konferans düzenleyememe gibi etkileri olduğunu belirten Feige, çalışmalarına çevrimiçi platformlar aracılığıyla devam etmeleri konusunda ısrar etti. .

Çevrimiçi ortamın olumsuzlukları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu belirten Feiz, “İdari personelin evde çalışma konusunda daha verimli olduğunu gördük. Bilim adamları için de olumlu yönleri var. Araştırmacılar derslere katılıyor. Ya da ek işlerle meşgulken araştırmasına konsantre olamazdı, ancak Kovid-19 insanlara odaklanmak için bir lüksdü ve Qadir Has Üniversitesi’ndeki akademik makaleleri ikiye katladık. ”Dedi.

Kovid-19 ile de yakalandığını belirten Feiz, hastanede tedavi döneminde bile okulunu uzaktan eğitim için optimize etmek için çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

“Araştırma ve yenilik için yeni yollar bulmamız gerekiyor”

Üniversite kampüsünün sadece akademisyenler ve öğrenciler için değil, aynı zamanda kütüphaneciler ve teknisyenler için de bir alan olduğunu söyleyen Tufan, “Akademik mirasımızı geleceğe taşımak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz, bu yüzden Son 100 yıldır dijital bir ortamda yaşıyorum. ”Biraz şanslı hissediyorum, çünkü açıkçası, İspanyol gribi gibi bir salgına baktığınızda, bu ölçeğin dijital ortamına girmiyorsunuz. Dijital platformları kullanmaya devam edeceğiz, ancak araştırma ve yenilik için yeni yollar bulmamız gerekiyor. ”İfadeyi kullandı.

Salgın dönemi Hiçbir kurum sel baskınına tamamen hazırlanmakta ısrar etmez, “Türkiye’nin salgın hazırlık zamanı vardı. Salgın Ocak ayında yayılmaya başladığı için Mart ayı başında gerekli hazırlıkları yaptık. Ülkemizde şu anda ilk durumda görüldüğü gibi yapıldı, ancak diğer birçok ülke için salgın aniden geldi. ” Fikrinizi paylaştı.

Türkiye’deki Sel Üniversitesi, salgın öncesinde kullandıkları bir uzaktan eğitim sisteminin neredeyse ısrar ettiğini söylüyor, “Bu üniversiteler kendi ellerinde sistemden faydalanıyorlar 1 hafta içinde uzaktan eğitime neredeyse hazırlar. Ovid-19 ile yeni bir çağa başlıyoruz. Uzaktan eğitim fırsatları. Dünya çapında hiç bu kadar popüler olmadık. “Dedi.

“Ülke liderleri ve politikacılar bilimin önemini anlıyor”

Ş Acker ayrıca dünyanın küresel bir köy haline geldiğini ve kimsenin birbirlerinin sorunlarını görmezden gelemeyeceğini ve bilimsel çalışmalarda daha fazla işbirliğinin önemli olduğunu belirtti.

Bilimin virüse karşı yapılan araştırmalar bağlamında çok daha belirgin hale geldiğini vurgulayan Okar, “Bu kriz sırasında ülkenin liderleri ve politikacıları bilimin önemini anladılar. Bu sorunların üstesinden gelemeyeceğini düşünüyorum. Salgın sonrası normalleşme döneminin bilim insanlarının ve bilimsel kurumların değerini artıracağına inanıyorum. ” İfadeyi kullandı.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir