Koronovirüs olan hastanelere siber saldırılar artar

Koronovirüs olan hastanelere siber saldırılar artar

Küresel Kovid-19 salgını ile, şu anda saldırıya uğrayan hastanelere ve sağlık tesislerine yapılan fidye yazılım saldırıları da dahil olmak üzere bir dizi siber saldırı artmıştır. Hastaneleri, kamu kurumlarını ve üniversiteleri veri kaybetme ve kritik sistemlere erişim konusunda daha uyanık olmaları konusunda uyaran siber güvenlik firması Bitdefender Antivirus’ün raporlarına göre, doğrudan sağlık hizmetlerini hedefleyen siber saldırıların ve fidye yazılımı saldırılarının sayısı Son birkaç ayda önemli bir artış oldu.

Bitdefender Antivirus Telemetri’ye göre, Mart ayında hastanelere yapılan siber saldırıların sayısı Şubat ayına göre yaklaşık yüzde 60 arttı. Son 12 ayda hastanelere yönelik siber saldırılar arasında en yüksek küresel artış olarak kaydedilen bu durum, siber suçluların bu saldırıları başlatmak için salgını açıkça kullandığını da ortaya koydu.

Hastaneler çok çeşitli ortak tehditlerle karşı karşıyadır, ancak fidye yazılımı tabanlı saldırılar söz konusu olduğunda, operasyonlarında en fazla hasara ve bozulmaya neden olurlar. Her şeyin dijital olması nedeniyle, fidye yazılımı bilgisayarlara ve veritabanlarına erişimi engeller ve hastaneye kabul, taburcu veya herhangi bir dijital aktivite sakatlanır.

Bitdefender Telemetri’nin gösterdiği gibi, hastane saldırılarında başarılı bir şekilde engellenen fidye yazılımı saldırılarının sayısı Şubat, Mart ve Nisan aylarında önemli ölçüde arttı. 2019 yılında hastanelerde bulunan fidye yazılımı saldırılarındaki en büyük artış Ağustos ayında bildirildi, ancak Mart 2020’de fidye yazılımı saldırılarının sayısı neredeyse yüzde 73 arttı.

Hastaneler, özellikle son birkaç ay içinde salgınla ilgili yeni prosedürler, önlemler ve yeni belgelerle karşılaştıkları için sağlık uzmanlarını hedefliyor gibi görünmektedir. Saldırılar genellikle kimlik avı tabanlı posta veya ileti formları aracılığıyla, kötü amaçlı URL’ler açmaya veya ekleri kamu kurumlarını ve küresel sağlık kuruluşlarını taklit ederek bağlamaya çalışır.

Ülkeler Sibirya saldırılarındaki artışla birlikte artıyor

Koronovirüs temelli tehditler son birkaç aydır norm haline gelmiş olsa da, bu saldırı dalgasına sahip olan sadece sağlık sektörü değildir. Coronavirus ile ilgili kötü amaçlı yazılımlar, eğitimden kamu kurumlarına, perakendeciliğe ve turizm ve eğlence endüstrilerine kadar neredeyse tüm alanlarda artmıştır.

Bu tür saldırılar doğal olarak popüler gündemlerden ve medya sorunlarından yararlandığından, koronavirüs temalı kötü amaçlı yazılım aynı anda ve gerçek dünya virüslerine benzer alanlarda yayılır. Bitdefender Antivirus’ten önceki telemetri, gerçek dünya virüslerinin Mart ayının ilk haftalarında Avrupa’yı en çok etkilediği için Avrupa’ya odaklanan saldırganların siber saldırıları dağıttığını gösterdi. Birkaç hafta sonra, Kovid-19 virüsünün ABD’ye yayılmasıyla, kötü amaçlı yazılım telemetrisi orada büyümeye başladı.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir