Konya Selçuklu Devletini Başkenti Kutladı

Konya Selçuklu Devletini Başkenti Kutladı

Konya, Türkiye’yi Selçuklu Devleti’nin başkenti 923 yılında düzenlenen törenle kutladı.

Aladdin Tepesi’ndeki Selçuklu Sultanları Türbesi’nde düzenlenen etkinlik, Selçuklu Devleti askerlerinin ihtiyatlılığı ve selamı ile başladı. Selçuklu Gülbank namazını okuduktan sonra Navebet Mersimi ve Hatim namazları kılındı.

“Konya Volonun başı”

Burada AK Parti Konya Milletvekili ve Türkiye Kültür, Medeniyet, Bilgi ve Bilgi Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Türk Selçuklu Devleti’nin başkenti Konya şehrine 923 yılını kutladıklarını söylüyor. “Bu kutlamaları bu yıl ilk defa Büyükşehir Belediyemizin başlattığı bir organizasyonla yapıyoruz. İnşallah, geleneksel olarak çok daha büyük bir ölçekte kutlamaya ve Konya’mızı karşılamaya devam edeceğiz. Tabii ki, korona süreci nedeniyle, bugün dar bir program başlattık. Önemli olan kalplerin başkenti olmaktır. Konya, 200 yıllık başkentte kalplerin başkenti olmayı başaran bir şehirdir. “ dedi.

Konya, Selçuklu devletini başkent # 2 olarak tebrik etti

MEVLANA GÜZERGAHI

Büyükşehir Belediye Başkanı Uur olitanbrahim Altay, Sultan Alperslan ‘Okçu’ olarak adlandırılan Peygamber Mewlana’nın onun gözleri olduğunu söyledi.

Konya Selçuklu Devletini Başkenti Kutladı # 3

“Konya’dan bir heyecan var”

Türkistan’dan gelen soğuk havanın ve Hicaz’dan gelen soğuk havanın 9,5 yüzyıl önce Anadolu gökyüzünde bir araya geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Altay, “Sonra yağmur yağıyordu ve Konya’nın verimli topraklarına düştü. Gelecekte, gölgesi üç kıtayı kucaklayacak olan medeniyet uçağı için yaşam suyu oldu. Oğuz kabilelerinden Selkuklu Bei’nin torunları Anadolu’yu merkez haline getirerek yeni bir medeniyet kurmaya çalışıyorlardı. Malajgart’tan kısa bir süre sonra Kutlamisoulu Sulaimanan, İç Anadolu’da birçok şehir ve kasaba satın aldıktan sonra İznik’i başkent olarak aldı. Haçlılar tarafından İznik tarafından ele geçirilen Türk Selçukluları, burada inşa edilen başkent Konya şehrine geldi. Böylece yeni devlet Konya’dan kök salmaya başladı ” dedim.

Konya, Selçuklu devletini başkent # 4 olarak tebrik etti

“Konyak Başkent Vakfı veriyor”

Ahmet Hamdi Tanapyar’ın “Bir sermaye her zaman bir başkenttir” ifadesiyle adil bir görüş ifade ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Prannoy, “Bir başkent olmak kolaydır, ancak bir başkentte yaşamak zordur. Konya, başkentte yaşamayı başarabilen dünyadaki az sayıdaki şehirden biridir. Konya, başkentin yaşamını, yaşamasını ve kalitesini yansıtan bir şehirdir. Bu programa sahip olduğumuz mübarek yer, bunun en güçlü kanıtıdır. Konya’nın tarihin başkenti olduğunu bilmeyen biri bile kısa bir yolculuktan sonra şehrin farklı bir şehir olduğunu düşünüyor. Bu işi hissedip hissetmesek de bilinmesini istedik ve Konya’nın hissedar yıldönümünü kutlamaya karar verdik. 7 Şubat 2020’de düzenlenen Türk Selçuklu Devletinin Başkenti Konya atölyesinde ‘bu karar etkili oldu. Çalıştaya katkıda bulunan herkese, özellikle de alanında uzman olan uzmanlarımıza teşekkür ediyorum. “ Kullanılan ifadeler.

Konya Selçuklu Devletinin Başkenti 5'i Kutluyor

SELUUKLU Celts için ‘Sonuçları Görüntüle’

Selçuklu Sultanlarının dinlenme yerinde açılan etkinlikte birkaç kişiyi imzaladığını belirten Cumhurbaşkanı Altay, “Birincisi, burada, 923 yıl önce yapılan muhafız değişikliği ile Türk Selçuklu Sultanının bir ‘şeref el konması’ başlattığı bulundu. Sultanların mezarlarının bulunduğu kısımda,” Senkak “Selçuklu Sultanları İlk Türk devletlerinden beri tahakkümün sembolü olan Nevet Mersimi, askeri armonika ekibinin yöneticinin sarayının veya mahallelerinin önünde çaldığı müzikte kullanıldı ve ardından Nevet töreni yapıldı. Dhol oynandı. Orijinaline göre tekrar yaptık. ” Olarak konuştu

Konya, Selçuklu devletini başkenti # 6 olarak tebrik etti

AK Parti İl Başkanı Hassan Angi, “Hepsine sultanlarından, vatanlarını huzurlu toprakları yapan askerlerinden, sıradan vatandaşlarına teşekkür ediyoruz. Bu miras nesline, torunlarımıza katkıda bulunan herkese teşekkür ederiz. 200 Yıllar geçtikçe, bu medeniyet, bu topraklarda bir başkent olarak, bu nesli gelecek nesillere taşıdı. Olarak konuştu

Konya Selçuklu devletini başkenti # 7 olarak tebrik etti

Konya, Selçuklu devletini başkent # 8 olarak tebrik etti

Konya, Selçuklu devletini başkent # 9 olarak tebrik etti

You might like

About the Author: Izer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir