KKTC 1 Temmuz’dan itibaren ülkeye girişe izin verecek

KKTC 1 Temmuz'dan itibaren ülkeye girişe izin verecek

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve hükümet sözcüsü Kudretiy Zerse, değerlendirmeyi Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptı.

TR Zerse, 1 Temmuz itibariyle KKTC vatandaşlarının ve KKTC olmayanların ülkeye gelebileceğini ve ülkelere göre üç kategorinin belirlendiğini söyledi.

Türkiye, Malta, Bulgaristan, Norveç, Almanya, Avusturya, Finlandiya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Yunanistan, Danimarka ve Litvanya’nın bu ülkelerden gelen erszersay uçuş öncesi yolcularının bulunduğu son 72 saat ve sonuçları Test ülkeye girebileceklerini söylerse negatif bir PCR var.

Yöntem Zerse, çift PCR test yönteminin İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Hırvatistan ve diğer bazı ülkeler de dahil olmak üzere Kategori B ülkelerinden gelen yolcular için uygulanacağını belirtti.

Buna göre ayzersay, bu ülkelerden gelen yolculardan son 72 saat içinde yapılan bir PCR testi isteneceğini ve ülkelerine vardıklarında aynı testin yapılacağını ve turistlerin testleri olumsuz olursa tatillerini geçireceklerini belirtti. Devam edecek, aksi takdirde ayrılacaklar.

Riskli ülkelerden gelen yolcular kabul edilecektir

Zerse, C kategorisinde Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, İngiltere ve İran gibi yüksek riskli ülkeler olduğunu açıkladı mı?

Ülkeler Zerse, bu ülkelerden gelen yolculardan son 72 saat içinde PCR testi isteneceğini ve kendileri için ödeyecekleri 14 günlük karantina durumunu kabul etmeleri halinde ülkeye girebileceklerini söyledi.

Ülkeye girişte bazı istisnalar olacağını belirten notzersay, 1 Temmuz itibariyle Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) yaşayan Kıbrıslı Rumların KKTC’ye transfer olabileceğini kaydetti.

Hangi Xerse, ilk geçişte ilk 72 saat içinde yapılan ve sonucun negatif olduğunu gösteren PCR testinin, bir sonraki testlerde insanların randomize testler olacağını söyledi.

Özersay, 22 Haziran’dan itibaren TRK vatandaşlarının GKRY’de, Kazıktaki Kıbrıslı Türklerin ve Karpaz’daki Yunanlıların da GKRY’ye gidebileceğini, ancak ilk geçişlerinin 72’si olan bir PCR testi isteneceğini söyledi. Saatlerce negatifti.

Öğrenciler karantina ücreti ödemek zorunda kalmayacak

Zerse’ye 15 Haziran ile 1 Temmuz arasında ülkeye gelen öğrencilerin karantinaya alınacağını, test edileceğini ve sonuçların olumsuz olması durumunda kampus karantinasına gönderileceğini söyledi.

Campuszersay, öğrencilerin 14 gün boyunca kampüs karantinasında kalacağını ve karantina ücreti alınmayacağını söyledi.

Düzenlenen Zerse, Pazartesi ve Salı günü İstanbul ve Ankara’dan KKTC’ye iki charter uçuşu düzenleneceğini ve sağlık sorunlarına devam edenlere öncelik verileceğini söyledi.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir