Kıdem tazminatını merak edenler

Kıdem tazminatını merak edenler

Maliye Bakanı Fonu Hazine Berat Albrech, İstihdam Ayrılık Fonu’nun geçen hafta tekrar gelen paketi biçimlendirmek için Türkiye’nin gündemini oluşturduğunu açıkladı. Orta vadeli planlarda da yer alan kıdem tazminatı fonunun, tarafların mutabakatı ile ek emeklilik sigortası kapsamında yer alması öngörülmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu haftaki kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Çalışanlara ek emeklilik sigortası sunmak için çalışmalara başlıyoruz. İşçilerin elde edilen hakları kurulacak karma bir model ile korunacaktır. Ek emeklilik sigortası ile birlikte ek emeklilik yardımı da sağlayacağız. Böylece çalışanlarımız emeklilik konusunda daha rahat olacaklar. Bunun için devlet ellerini taşın altına koyacaktır. Bu, vakayı sürekli olarak ele almayı hedeflediğimiz Türkiye istihdamı bağlamında gerçekleşecektir.

Bakan Albrek, toplantının kıdem tazminatı, HAK-İŞ, TOBB ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TSK) ile ödediği ailenin Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zamrut Selkuk ile birlikte TÜRK-İŞ tarafından istihdam zırh paketine katıldı. Cumhurbaşkanı bir önceki gün hakkında bilgilendirildi.

İki aşamalı tahmin

1 Ocak 2022’de başlaması planlanan kıdem tazminatı fonu ile ilgili iki formüle odaklanmaktadır. İlk formülde, her yıl için ödenen 30 gün tutarında 19 günlük kıdem tazminatı ödemesinin mevcut sistem gibi devam edeceği ve 11 gün boyunca kıdem tazminatı fonuna aktarılacağı öngörülmektedir.

İkinci formülde kıdem tazminatı fonu için yüzde 6 prim düşülecektir. Bunun dışında 4 puan işveren ve 0,5 puan işçi primi olacaktır. Devlet 1 puan verecek. Vergi indirimiyle 0.5 puan daha eklenir. Böylece toplam prim tutarı yüzde 6 olacaktır.

Mevcut çalışanlar mutlaka ilk formülde yeni sisteme geçecektir. İkinci formül kabul edilirse, mevcut çalışanlar istedikleri gibi yeni sisteme geçeceklerdir. 1 Ocak 2022’den sonra çalışanlar ve bu tarihten sonra iş değiştirenler yeni sisteme tabi olacaktır.

Mevcut sistem ile yeni sistem ve meraklı sorgular arasındaki farklar aşağıdaki gibidir:

Sorumluluk varlıkları sona erecek mi?

Mevcut sistemde, bir işveren ekonomik nedenlerden veya işin yeniden yapılandırılması gibi nedenlerden ötürü işçiyi işten çıkardığında, kendisine çalıştığı her yıl 30 günden fazla maaş almaktadır. Yeni sistemde, bu gibi nedenlerle çalışan işçilere, 56 yaşında emekli olduklarında maaş ödenecek.

Zaten sahte bir şekilde mevcut olan insanlar için sahte tazminat nasıl alınır?

Örneğin, on yıldır bir fabrikada çalışan teknisyen Mehmat’ın 2025’in sonlarında işten ayrıldığını varsayalım. İlk formül kabul edilirse, teknisyen Mehmat, 12 yıllık kıdem tazminatı yerine ve sonraki 4 yıl için her bir yıl için 30 gün hesaplanması için ayrı bir maaş alacaktır. 19 gün. 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2025 arasında, çalışmaları karşılığında 11 günlük kıdem tazminatı yatırılacaktır. Emekli olduğu tarihte bu miktarı alabilecektir.

Nasıl ve hangi çalışanlar birbirleri için sahtekarlık yapar?

İkinci formül kabul edildiğinde, teknisyen Mehmat mevcut işverenden 31 Aralık 2021’e kadar maaş alacak. 1 Ocak 2022’den sonra emekli olarak fona yatırılan fonları alacak.

Yeni sistemi tamamlamak için çeşitli başarılar nelerdir?

İlk formül kabul edildiğinde, mevcut çalışanlar 1 Ocak 2022’den sonra yeni sisteme geçecektir. İkinci formül kabul edildiğinde, mevcut çalışanlar yeni sisteme girecek ve talep eski sistemde devam edecektir.

Çalışanlar yeni bir işe girerse BT sisteme girecek mi?

Hangi formül uygulanırsa uygulansın, mevcut çalışanlar işlerinden ayrıldıklarında ve yeni bir işe başladıklarında yeni sisteme tabi olacaklardır.

İşçi yeni sistemde orduya gitmek zorunda kalacak mı?

Mevcut sistemde, askerlik nedeniyle işten ayrılan bir çalışan kıdem tazminatı alabilir. Yeni sistemde, askerlik hizmeti için işten ayrılanlar ciddi şekilde ödenmeyecek.

Yeni sistemde, tazminat ödenmiş bir kadın öldürülecek mi?

Mevcut sistemde, evli kadınlar bir yıl içinde işten ayrılırlarsa kıdem tazminatı alabilirler. Yeni sistemin evli kadınlar için ciddi bir maaşı yok.

Bu işte ne olacak?

Mevcut sisteme göre, çalışan gönüllü olarak işinden ayrılırsa ayrı bir maaş alamaz. İşveren tarafı, bu uygulamanın yeni sistemde devam etmesini ve çalışanın iş primini işverene geri ödenmesini istemektedir.

İş, kovuşturmanın rızası ile hazırlanmış, tamamen hazırlanmış bir şekilde yapılacak mı?

İş Kanunu’nun 25. maddesinde etik kurallara ve iyi niyet kurallarına aykırı bir işten çıkarıldığı zaman, mevcut sistemde ödeme alınamaz. İşveren sektörü bu uygulamanın devam etmesini ve işten çıkarılan çalışan için tahsil edilen primin işverene iade edilmesini önermektedir.

15 yıl 3600 gün ile Kıdemli Tazminat alabilir miyim?

Mevcut sistemde, 8 Eylül 1999 tarihinden önce ilk kez çalışmaya başlayanlar, 15 yıl ve 3600 prim gün sigortalılığa sahipti; Belirtilen tarihten sonra işe başlayanlara 7000 prim günü veya 25 yıllık sigorta süresi ve 4500 prim günü tamamlandığında kıdem tazminatı ödenebilir. Yeni sistemde bu nedenle ödeme yapılmayacaktır.

Halk arasında tazminat ödeniyorsa, ödememeliler mi?

Devlet Sosyal Güvenlik primlerini ve vergilerini de toplayamasa da, kıdem tazminatı fonlarının en büyük ikilemlerinden biri, işveren kıdem tazminatı fonunda prim ödemiyorsa, çalışanın mağdur olma olasılığıdır.

Bir yıldan az çalışanlar ayrı bir maaş alacak mı?

Mevcut sistemdeki kıdem tazminatı ödemelerine hak kazanmak için, aynı işverenin işyerlerinde en az bir yıl çalışmak gerekir. Fon sisteminin en önemli faydalarından biri, bir işyerinde çalışma süresinin bir yıldan az olup olmadığının araştırılmamasıdır.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir