Karantinayı ihlal eden Zelensky için ceza

Karantinayı ihlal eden Zelensky için ceza

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky, geçen hafta ülkenin Himmelitsky bölgesinin davetiyesiyle bir kafeye girdi. Zelensky, servis edilen kahveyi içmek için kafenin içine taşındı ve o anın bir fotoğrafı Ukrayna Cumhurbaşkanlığı basın bürosundan yayınlandığında, Ukraynalılar Zelenski’ye sosyal medyadaki karantina kuralını ihlal ederek tepki gösterdi . Konuyla ilgili bugün gazetecilere konuşan Zelensky, “Helennitsky beni cezalandırdı” kelimeleriyle idari cezaya çarptırıldığını, aslında doğru olanı yaptığını açıkladı. Ukrayna’da karantina ihlalleri için 17 bin 34 bin Grivnası (4 bin 335-8 bin 677 TL) para cezası açıklanmamasına rağmen, Zelensky’ye verilen para cezası açıklanmamıştır.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı basın servisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Zalenski’nin Cumhurbaşkanlığı ofisi başkanı Andrey Yarmak, Başkan Yardımcısı Sergei Trofimova, Ukrayna Başhekimi Viktor Liaoko ve Himnitsky Valisi Dmitry Gabet de para cezasına çarptırıldı.

“İhlal edersem para cezasını ödeyeceğim” dedi.

Öte yandan, Mart ayından bu yana yürürlükte olan karantina sürecinden sonra, ülke geneline yayılmış kafeler ve restoranlar açıldı ve sadece üstü açık bölümlerdeki müşterileri kabul etmesine izin verildi. Ukrayna Bakanlar Kurulu, 5 Haziran’a kadar kafe ve restoranlardaki müşterileri kabul etmenin mümkün olacağını açıkladı. Zelenski, 4 Haziran’da Himnelitzky bölgesindeki kafenin iç kısmında yaptığı açıklamada, maske olmadan karantina kurallarını ihlal ederek “para cezası ödemeye hazırım” dedi.

Başkan Zelenski de daha önce para cezasına çarptırıldı. Zelensky, Nisan 2019’da İnternet’te seçim zamanı oylama imajını paylaştığı için gizliliği ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldı.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir